banner39

Le Drian: Mali'de işin çoğu bitti

Fransa Savunma Bakanı Mali'deki Fransız birliklerinin işlerinin önemli bir kısmını tamamladığını söyledi.

Afrika 21.11.2013, 18:23 08.03.2013, 14:49
Le Drian: Mali'de işin çoğu bitti

Dünya Büşlteni / Haber Merkezi

Mali'nin önemli şehirlerini ele geçiren ve işgal sırasında binlerce insanın evini kaybetmesine yol açan Fransız kuvvetleri geri çekilmeye hazırlanıyor. 

Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, Mali'deki Fransız birliklerinin, işlerinin önemli bir kısmını tamamladığını söyledi.

Europe-1 radyo kanalına konuşan Le Drian, ''Fransız birliklerinin isyancılara karşı göğüs göğüse çatışmalara katıldıklarını'' ifade ederek, ''İşin önemli bir kısmı bitti, tamamı bitti diyemeyiz, isyancılarını dağlık bölgede elinde tuttuğu iki mevziyi de kurtarıp, Gao bölgesinin güvenliğini tamamen sağlamak istiyoruz'' dedi.

Mali'nin kuzeyinde koşulların oldukça zor olduğuna işaret eden Le Drian, Fransız birliklerinin cesaret ve ciddiyetle görevlerini yaptıklarını söyledi.

İlk olarak 11 Ocak'ta Mali'ye asker gönderen Fransız ordusu şu ana kadar 4 kayıp verdi.Ifop kamuoyu araştırma merkezinin anketine göre, Fransızların Mali'ye yönelik askeri operasyona verdikleri destek son bir ay içinde yüzde 73'den yüzde 60'a geriledi.Fransa, Mart ayı sonundan itibaren kademeli olarak çekeceğini belirtmişti. Fransa'nın bu ülkede yaklaşık 4 bin askeri bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?