banner15

Liberya'nın başı Ebola'dan kurtulmuyor

Ülkede iki kez salgının sona erdiğinin açıklanmasının ardından, yeni bir vaka daha görüldü

Liberya'nın başı Ebola'dan kurtulmuyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Batı Afrika ülkesi Liberya'da Ebola salgınının Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından iki kez sona erdiğinin açıklanmasının ardından, yeni bir Ebola vakası daha görüldü.

Dünya Sağlık Örgütü'nden yapılan açıklamada, Ebola virüsü taşıyan 30 yaşında bir kadının dün öğleden sonra başkent Monrovia'da bir hastaneye götürüldüğü sırada öldüğü bildirildi.

Açıklamada, Liberya Sağlık Bakanlığı ve DSÖ yetkililerinin hayatını kaybeden hastanın, daha önce kaldırıldığı kliniğe ve yakın temasta bulunduğu kişilerin belirlenmesi için yaşadığı bölgeye bir ekip gönderdiği belirtildi.

Ebola salgınının Sierra Leone'da 7 Kasım'da, Gine'de 29 Aralık'ta sona erdiğini duyuran DSÖ, 14 Ocak'ta ikinci kez, salgının devam ettiği tek ülke olan Liberya'da da Ebola virüsünün azami geçiş süresinin iki katı olan 42 günlük sürenin vaka olmadan atlatıldığını açıklamıştı.

DSÖ, 29 Mart'ta ise Batı Afrika'da 11 binden fazla kişinin ölümüne neden olan Ebola virüsünün halk sağlığını tehdit eden küresel acil durum kategorisinden çıkarıldığını duyurmuş, Gine, Liberya ve Sierra Leone'ye seyahat ve ticaret kısıtlamalarının kaldırılması çağrısında bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2016, 19:32
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48