banner39

banner35

Libya Başbakanı Dibeybe'den Fas açıklaması

Fas'ın başkenti Rabat'a giden Libya Başbakanı Abduhamid Dibeybe, burada Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita ile görüştü ve 12 yıldır askıda olan Fas Yüksek Ortak Komisyon çalışmalarına yeniden başlamak istediklerini dile getirdi.

Afrika 28.06.2021, 03:29
Libya Başbakanı Dibeybe'den Fas açıklaması

Libya Başbakanı Abduhamid Dibeybe, Fas ile 2009'dan bu yana askıya alınan Yüksek Ortak Komisyon çalışmalarının yeniden başlatılmasını istediğini dile getirdi.

Rabat'ta Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita ile bir araya gelen Dibeybe, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısına katıldı.

Dibeybe, Yüksek Ortak Komisyonun 2009'dan bu yana toplanmadığını hatırlatarak çalışmaların yeniden başlaması arzusu içinde olduğunu vurguladı.

İki ülke arasındaki ilişkilerin güçlü ve seçkin olduğunu dile getiren Dibeybe, Fas'ın Libya kurumlarının birleştirilmesi yönünde gösterdiği çabalardan övgüyle söz etti.

Dibeybe, ziyaretinin tüm alanlarda işbirliğinin güçlendirilmesini hedeflediğini, vize, oturum, eğitim ve diğer alanlardaki çalışmaların kolaylaştırılması için Ortak Konsolosluk Komisyonunun kurulmasının zorunlu olduğunu kaydetti.

Kuzey Afrika'daki birliğe değinen Dibeybe, Mağrip Ülkeleri Birliğine işlerlik kazandırılması ve zorlukların aşılmasının önemine vurgu yaptı.

Fas Dışişleri Bakanı Burita ise Libya'daki Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih ve sonrasında da Dibeybe'nin ülkeye gelişinin, Libya seçimleri öncesinde gerçekleşmesine dikkati çekti.

Burita, ülkesinin halihazırda Libya'dan ne elde edeceğini değil bu zor süreci atlatmaları için Libyalılara yardım etmeyi düşündüğünü sözlerine ekledi.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?