banner39

Libya başbakanı Zeydan ifadeye çağrıldı

Zeydan'ın, Libya Başsavcılığı tarafından "yolsuzluk" soruşturması kapsamında ifadeye çağrıldığı bildirildi. ABD Dışişleri Bakanlığı "Demokratik olarak seçilmiş Libya hükümetini ve halkını desteklemeyi sürdüreceğiz" açıklaması yaptı

Afrika 12.03.2014, 08:53 12.03.2014, 08:53
Libya başbakanı Zeydan ifadeye çağrıldı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Libya geçici meclisi Milli Genel Kongre'nin (MGK), Başbakan Ali Zeydan hükümetinden desteğini çekmesinin ardından, Başsavcı Abdulkadir Rıdvan'ın Zeydan'ı "yolsuzluk" soruşturması kapsamında ifadeye çağırdığı bildirildi.

Yargı ve meclis kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başsavcılık, hükümetin bütçesinde bazı açıklar olduğuna dair ellerine ulaşan, Zeydan'ı yolsuzlukla suçlayan belgeler hakkında bir soruşturma başlattı. Başsavcı Rıdvan, 2013 yılı genel bütçesinde yolsuzluk yaptıklarına dair aleyhlerinde bulunan belgeler üzerine Zeydan ve bazı bakanların ifadesine başvurulmasına karar verdi.

Zeydan, hakkında gözaltı ya da tutuklama kararı çıkmadığı yalnızca soruşturma kapsamında Başsavcılığa çağırılacağı ifade edilirken, Başsavcılık tarafından Zeydan'a yurtdışı çıkış yasağı getirildiği ileri sürüldü.

Libya'da Devlet Denetleme Kurumu ile İdari Denetleme Kurumu, daha önce ortak bir rapor hazırlamış, raporda hükümet yönetiminde strateji yoksunluğu olduğu, devlet bütçesinin gereksiz yere harcandığı ortaya konulmuştu.

MGK, bugün oy çokluğuyla aldığı kararla Başbakan Ali Zeydan hükümetinden güven oyunu çekmiş, MGK'nın yeni hükümeti kurması için Savunma Bakanı Abdullah es-Sini'yi görevlendirdiği bildirilmişti.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, “Demokratik olarak seçilmiş Libya hükümetini ve halkını desteklemeyi sürdüreceğiz” dedi.

Psaki, günlük basın brifinginde, Libya’daki devrimi ve sonrasında devam eden demokratik geçişle ilgili gelişmeleri yakından izlediklerini belirterek, siyasi dönüşümlerin zaman aldığına dikkati çekti. Psaki, “Libya hükümetinin ve halkının demokratik dönüşümlerinde çok büyük zorluklarla karşı karşıya kaldıklarının farkındayız. Bu bir sürpriz değil. Dolayısıyla demokratik olarak seçilmiş Libya hükümetini ve halkını desteklemeyi sürdüreceğiz. Libya’daki dönüşümde, kırılgan bir dönemde ülkeyi idare eden başbakanın liderliğini takdir ediyoruz” diye konuştu.

Psaki, Libya’daki gelişmeleri izlemeye sürdüreceklerini kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?