banner39

banner35

Libya, Çin'den BAE'ye sattığı SİHA'lar için inceleme istedi

Libya hükümeti, Çin'in Birleşik Arap Emirlikleri'ne sattığı silahlı insansız hava araçlarının sivillere karşı kullanıldığı gerekçesiyle Pekin yönetiminden inceleme başlatmasını istedi.

Afrika 17.10.2019, 09:16
Libya, Çin'den BAE'ye sattığı SİHA'lar için inceleme istedi

Ulusal Mutabakat Hükümetine (UMH) bağlı Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Çin'in Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)'ye silahlı insansız hava araçları (SİHA) satması ve bu hava araçlarıyla Libyalı sivillerin bombalanması konusunda inceleme başlatılması talebini içeren mektubun Trablus'taki Çin Maslahatgüzarına teslim edildiği belirtildi.

Açıklamaya göre, Çinli diplomat, mektubun teslimi sırasında, ülkesinin daimi üye olarak BM Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanmasının sıkı bir takipçisi olduğunu ve Libya ile ilişkileri geliştirmek istediklerini ifade etti.

Uluslararası meşruiyete sahip UMH, eylül ayında BAE'yi Libya'da yasal yönetime karşı darbe girişimini desteklediği gerekçesiyle BM Güvenlik Konseyine şikayet etmişti. Trablus yönetimi aynı dönemde, BAE'ye ait savaş uçaklarının başkentin 450 kilometre doğusunda sivil stratejik hedefleri bombalayarak Halife Hafter güçlerine destek olduğunu duyurmuştu.

Libya'nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Hafter, başkent Trablus'u ele geçirmek için 4 Nisan'da saldırı emri vermiş, bunun üzerine uluslararası meşruiyete sahip UMH birlikleri karşı operasyon başlatmıştı.

Kaynak: Time Türk

Yorumlar (1)
Aydın DURMUŞ 3 yıl önce
Türkiye bu ülkeye anlaşarak ve bazı şartlarda ilk etapta 15 bin asker göndermeli ve bunu hava ve deniz gücü ile desteklemeli ayrıca hava savunma sistemleri ile güçlendirerek haftere yapılan silah yardımını engellemeli...
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?