banner39

Libya'da anayasa referandumu planlanıyor

Libya'da devam eden siyasi süreç kapsamında, seçimler öncesinde bir anayasa referandumu yapılması hedefleniyor

Afrika 22.01.2021, 15:23
Libya'da anayasa referandumu planlanıyor

Libya'da, 24 Aralık'ta yapılması hedeflenen seçimler öncesinde, anayasa referandumu düzenlenmesi hedefleniyor.

Mısır'ın Hurgada kentinde yapılan Libya görüşmelerinde tarafların sene sonunda düzenlenecek seçimler öncesinde hazırlanacak taslak anayasanın referanduma sunulması konusunda uzlaştıkları açıklandı.

Plana göre; Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu'nun (UNSMIL) girişimi ile yapılan "Libya Anayasa Komitesi" görüşmelerinde varılan mutabakatın ayrıntıları, şubat ayında yapılacak görüşmelerde taraflarca ele alınacak.

Mısır'da yapılan görüşmelerde, Libya'nın yeni anayasasını hazırlayan komisyonun üyeleri, iç savaştaki tarafları temsil eden, Libya Devlet Yüksek Konseyi ile Tobruk Temsilciler Meclisi'nden heyetlerle bir araya geldi.

9-11 Şubat tarihlerinde yapılacak görüşmelerde ise referandum tarihinin belirlenmesi ve Aralık-2021'de yapılacak seçimlere ilişkin de bir yol haritasının şekillendirilmesi bekleniyor.

Birleşmiş Milletler (BM), Libya'da 24 Aralık'taki cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri ile "demokratik yollardan seçilmiş bir hükümet kurulmasının" hedeflendiğini duyurmuştu.

Muammer Kaddafi'nin 2011 yılında devrilmesinin ardından iç savaşa sürüklenen Libya halkı için bu yıl yapılması hedeflenen anayasa referandumu ve seçimler büyük önem taşıyor.

Geçen sene ekim ayında, BM'nin tanıdığı Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ile General Halife Hafter'e bağlı güçler arasında kalıcı ateşkes anlaşması imzalanmıştı.

Bu anlaşma, yabancı savaşçıların ve askerlerin üç ay içerisinde Libya'dan ayrılmasını belirtiyordu. Tanınan süre cumartesi günü sona eriyor. Ancak ihtilafa taraf hiçbir ülkeden bu adımın atılacağı yönünde bir açıklama gelmedi. Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye, Libya'daki iç savaşa müdahil olan ülkeler arasında sıralanıyor.

Kaynak: Deutsche Welle

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?