banner39

Libya'da Hafter'e bağlı birliklerden 5 kişi yakalandı

Trablus'un güney kesiminde Hafter güçlerine ait bir tank ile zırhlı aracın kullanılamaz hale getirilirken bağlı birliklerden beş kişinin de yakalandığı bildirildi

Afrika 04.05.2019, 10:56 04.05.2019, 11:53
Libya'da Hafter'e bağlı birliklerden 5 kişi yakalandı

Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçleri, başkent Trablus'ta Libya'nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri General Halife Hafter'e bağlı birliklerden 5 kişiyi yakaladı. 

UMH birliklerinin başlattığı Burkan el-Gadab operasyonunun sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta yer alan açıklamada, Trablus'un güney kesiminde Hafter güçlerine ait bir tank ile zırhlı aracın kullanılamaz hale getirildiği belirtildi.

Operasyon sırasında Hafter güçlerinden 5 kişinin yakalandığı ifade edilirken, konuyla ilgili ayrıntılı bilgi verilmedi.

 Hafter, başkent Trablus'u ele geçirmek için 4 Nisan'da saldırı emri vermiş, bunun üzerine UMH birlikleri de Burkan el-Gadab operasyonunu başlatmıştı.

Meşruiyet krizinin 2011 yılından bu yana sürdüğü Libya'da uluslararası tanınırlığa sahip UMH birlikleri ile Hafter'e bağlı güçler arasındaki çatışmalar  bir aydır devam ediyor.

Libya'nın doğusundaki askeri güçlerin lideri General Halife Hafter'in başkent Trablus'u ele geçirmek için başlattığı ve hızlı bir şekilde ilerleme kaydettiği saldırının üzerinden bir ay geçmesine rağmen Ulusal Mutabakat Hükümetine (UMH) bağlı askeri güçlerin savunma hattını henüz kırabilmiş değil.

banner53
Yorumlar (0)
18
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?