banner39

Libya'da Meclis Başkanı haftaya belirlenecek

Libya'da milletvekilleri Sirte ya da Sabrata kentlerinden birinde toplanarak yeni Meclis Başkanı'nı seçecek.

Afrika 17.02.2021, 18:32
Libya'da Meclis Başkanı haftaya belirlenecek

Libya'da milletvekilleri gelecek hafta Sirte ya da Sabrata kentlerinden birinde toplanarak yeni Meclis Başkanı'nı seçecek.

Libya'da, başkent Trablus'un 70 kilometre batısındaki Sabrata kentinde 15-16 Şubat'ta gerçekleştirilen toplantıların ardından yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, toplantıda alınan karar doğrultusunda Temsilciler Meclisi üyelerinin 22-23 Şubat'ta Sirte kentinde toplanabileceği belirtildi.

Toplantının Sabrata kentinde düzenlenme ihtimaline de vurgu yapılan açıklamada son kararın 5+5 Askeri Komitesi ile gerçekleştirilecek görüşme sonucunda 48 saat içinde verileceği aktarıldı.

Ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in siyasi müttefiki Tobruk Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih ve Meclisin Trablus Başkanı Hamude Siyala bir sonraki toplantıya davet edilirken, "gelmemeleri halinde toplantının en yaşlı üye tarafından yürütüleceği" ifade edildi.

Yapılacak toplantı kapsamında ayrıca, "Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki Libya Siyasi Diyalog Forumu'nun sonuçlarının onaylanacağı ve Forum kapsamında 5 Şubat'ta seçilen yeni Ulusal Birlik Hükümetine güvenoyu verecek mekanizmaların tartışılacağı" kaydedildi.

Kaynak: AA
banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?