banner15

Libya dünyaya bağlanıyor

Libya'da, kontrolün kimin elinde olduğuna dair çelişkili açıklamalar yapılırken, ülke yavaş yavaş yeniden internete erişiyor.

Libya dünyaya bağlanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya'da, internet erişimi Mart ayından bu yana yok. Uluslararası gözlemciler, albay Muammer Kaddafi'nin, muhaliflerin sesini kısmak maksadıyla internet erişimini durdurduğunu belirtiyor. Kuşatma altındaki Tripoli'de isyancıların kontrolü kısmen de olsa ele geçirmelerinin ardından Kaddafi yönetiminin internet erişimine müdahalesi giderek azalıyor.

Google ve web analizleri gerçekleştiren Akamai'nin dünkü raporları, Libya'da internet trafiğinin arttığını ortaya koyuyor. Akamai yöneticisi David Belson, internet trafiğinin dün erken saatlerde yüzde 500 nispetinde arttığını, ancak bir süre sonra yeniden düştüğünü açıkladı. İnternet trafiğini izleyen diğer şirketler de benzer şekilde web erişiminin zaman zaman artıp azalma kaydettiğini raporluyor.

Trafikteki artış ve azalışın kaynağı bilinmemekle birlikte, Libyalılar'ın ülkede meydana gelen olaylarla ilgili internette paylaşım gerçekleştirdikleri dikkati çekiyor. Libya Gençlik Hareketi gibi gruplar, albay Kaddafi ve taraftarlarına karşı gerçekleştirilen operasyonlar hakkında zaman zaman Twitter üzerinden bilgi paylaşıyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2011, 16:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35