banner15

Libya meclisi hükümeti düşürdü

Tobruk merkezli Temsilciler Meclisinin oturumunda da Ulusal Mutabakat Hükümetine güvenoyu çıkmadı

Libya meclisi hükümeti düşürdü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya'nın doğusundaki Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi'ndeki (TM) oylamada da Fayiz Sirac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümetinin (UMH) güvenoyu alamadığı bildirildi.

TM üyesi Tarık el-Ceruşi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Meclis'te gerçekleştirilen oturumda güven oylamasına 101 milletvekilinin katıldığını belirtti.

Milletvekillerinden 61'inin ret, birinin kabul oyu verdiğini, diğer milletvekillerinin bir kısmının çekimser oy kullandığını bir kısmının da oylamadan önce salonu terk ettiğini bildiren Ceruşi, UMH'nin güvenoyu alamadığını kaydetti.

Ceruşi, UMH'nin güvenoyu alamamasına gerekçe olarak Libyalıların isteklerini karşılamamasını gösterdi.

Ülkedeki çatışmaları sona erdirmek için Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde başlatılan barış görüşmeleri sonucu Trablus ve Tobruk merkezli iki hükümet, 17 Aralık 2015'te Fas'ın Suheyrat kentinde Libya Siyasi Anlaşması'nı imzalamıştı. Anlaşma gereğince Sirac önderliğinde kurulan UMH, Tobruk Meclisi tarafından veto edilmiş ve güvenoyu alamamıştı. Dokuz kez yapılan güvenoyu görüşmelerinin ardından Sirac, 15 Nisan'da Hükümetin başkent Trablus'ta çalışmalarına başladığını bildirmişti.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2016, 13:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35