banner39

Libya Moritanya'dan eli boş döndü

Libya, Moritanya'da tutuklanan Kaddafi'nin istihbarat şefi Senusi'nin kendilerine verileceğini açıklarken Moritanya ise konunun sadece Libya ve Moritanya arasındaki bir mesele olmadığını söylüyor

Afrika 22.03.2012, 11:56 22.03.2012, 12:02
Libya Moritanya'dan eli boş döndü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Moritanya'da bulunan Libya heyeti, Kaddafi'nin istihbarat şefi Muhammed Senusi'yi teslim almadan ülkeden ayrıldı.

Libya hükümet sözcüsü ise, Senusi'nin yakında kendilerine teslim edileceğini bildirdi.

Libya, Fransa ve Lahey Uluslarası Adalet Divanı, sahte pasaportla Moritanya'ya girdikten sonra Cuma günü yakalanıp tutuklanan Kaddafi'nin sağ kolu olan Senusi'nin Libya'ya teslim edilmesi için çalışıyor.

Moritanya kaynakları Libya'nın verdiği ipuçlarını değerlendirdiklerini ve Senusi'nin yakalanmasından sonra teslimi konusunda Libya'yla anlaştıklarını bildirdi.

Libya hükümet sözcüsü Nasır al Mani'nin gazetecilere yaptığı açıklamada, Moritanya'yla Senusi'nin teslim edilmesi üzerinde anlaştıklarını fakat bazı yasal işlemler sebebiyle bir müddet bekleyeceklerini bildirdi. Sözcü, teslim zamanının tam olarak belirlenmediğini fakat bunun fazla uzamayacağını da sözlerine ekledi.

Başbakan yardımcısı ve heyetin lideri Mustafa Ebu Şakur, Moritanya Başbakanı Muhammed Velid Abdulaziz'le Salı günü yaptığı görüşmeden sonra, Abdulaziz'in, Senusi'nin yakında Libya hapishanelerinde olacağına dair söz verdiğini söyledi. Fakat Moritanya kaynakları anlaşmanın sadece prensipte olduğunu, teslim zamanı için ise her hangi bir ittifak olmadığını bildiriyor.

Diğer taraftan, Moritanya güvenlik kaynakları, diğer ülkelerin de Senusi'nin akıbetiyle ilgili söz sahibi olduklarını, konunun sadece Libya ve Moritanya arasında halledilemeyeceğini bildirdi.

Kaynaklar, konuyla ilgili detaylı bilgi vermezken uluslarası insan hakları örgütlerinin Libya'da yargılanacak olan Senusi (62) için hazırlandıklarını ve insanlık suçu işleyen Senusi'nin Uluslarası Adalet Divanı'nda yargılanmasının daha doğru olacağı görüşünde.

Fransa hükümeti ise, 1989 da Nijer'de 54 Fransız vatandaşının ölümüne sebep olan bombalı uçak saldırısından sorumlu tuttuğu Senusi'yi teslim almak istiyor. Moritanya güvenlik kaynaklarının bildirdiğine göre, Fransa geçen hafta Senusi'nin yakalanması için sarfettiği gayret ve çabadan dolayı bu isteğinde haklı olduğunu ve önceliğin kendisine verilmesi gerektiğini savunuyor.

Senusinin şu anda Moritanya'nın başkenti Nouakchott'ta bir polis merkezinde tutulduğu tahmin ediliyor. Yerel kaynakların yaptığı açıklamada, Senusi'nin tutulabileceği en güvenli yerin burası olduğu bildirildi.

Senusi aynı zamanda, 1996'da Ebu Salim cezaevindeki 1200 tutuklunun ölümünde başrol oynadığı suçlamasıyla karşı karşıya. Kurban yakınlarının savunuculuğunu yapan avukatın geçen yıl şubat ayında tutuklanması ise, Libya'daki ayaklanmayı ateşleyen kıvılcım olmuştu. Senusi'nin ismi, İskoçya'da 1988'de 270 kişinin ölümüne sebep olan bombalı uçak saldırısında da geçiyor. ABD ise konuyla ilgili araştırma yapacaklarını açıkladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?