banner39

banner35

Libya'nın güneyindeki petrol sahalarında üretim durduruldu

Libya'nın güneyindeki Kabile Bileşenleri ve gençlik toplulukları, yönetim Fethi Başağa'ya teslim edilene kadar ülkenin güneyi ve güneydoğusundaki petrol sahalarında üretimin ve ihracatın durdurulduğunu duyurdu.

Afrika 18.04.2022, 07:07
Libya'nın güneyindeki petrol sahalarında üretim durduruldu

Libya'nın güneyindeki kabile ve sosyal birlik oluşumları ile kendilerini Vaha'nın Gençleri olarak tanımlayan bir grup tarafından iki ayrı açıklama yapıldı.

Güney Kabile Bileşenleri açıklamasında, "Şerara petrol sahasında petrol üretimi ve ihracatının durdurulduğunu duyuruyoruz" sözleri kullanıldı.

Vaha Gençleri ise açıklamasında "İsteklerimize cevap verilene dek, bölgedeki petrol sahaları tamamen kapatılmış, petrolün limanlara pompalanması da durdurulmuştur" dedi.

Ulusal Birlik Hükümeti'nin çekilmesi istendi

Her iki açıklamada da "Abdulhamid Dibeybe'nin başkanlığındaki Ulusal Birlik Hükümeti'nin sahneden çekilmesi ve yönetimin Tobruk'taki Temsilciler Meclisi'nin tayin ettiği Fethi Başağa'nın başkanlığındaki hükümete teslim edilmesi" istenildi.

Ayrıca, Libya Ulusal Petrol Kurumu (NOC) Başkanı Mustafa Sunullah'ın da görevden alınması talep edildi.

Trablus'taki Ulusal Birlik Hükümeti tarafından konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Libya Ulusal Petrol Kurumu üretimin durduğunu açıklamıştı

Libya Ulusal Petrol Kurumu (NOC), dün yaptığı açıklamada, ülkenin güneyindeki El-Fil Petrol Sahası'nda oluşan "mücbir sebepten" dolayı üretimin durduğunu açıklamıştı.

Yine cumartesi günü, Zuveytine bölgesi ileri gelenlerinden gelen bir açıklamada, hükümet Başağa'ya teslim edilmesine dek bölgelerindeki petrol sahalarından üretim ve ihracatın durdurulacağı kaydedilmişti.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?