Libya ordusunda büyük tasfiye

Libya ordusunda 400 subay görevden alındı, 1000 subay emekliliğe ayrıldı

Libya ordusunda büyük tasfiye

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Ali eş-Şeyhi, askeri muhaberatın yaptığı incelemeler doğrultusunda Milli Genel Kongre'nin (MGK), devrik lider Muammer Kaddafi'nin yanında yer alarak Libya halkına karşı savaştıkları belirlenen 400 rütbeli personelin görevden uzaklaştırılmasına ve ordunun yeniden yapılanması çerçevesinde 1000 muvazzaf subayın emekliliğine karar verdiğini belirtti.

Emekliliğe ayrılan subayların devrim sürecinde orduda aktif rol aldıklarını söyleyen Sözcü Şeyhi, ''Yüksek rütbeli subaylar düşük rütbelilerden daha fazlaydı, bu durum ordunun işleyişini olumsuz etkiliyordu. Silahlı milislerin orduya katılımı sürüyor, yeni düzenlemeler üzerinde çalışılıyor'' diye konuştu.

Şeyhi, silahlı kuvvetlerde daha önce benzeri yaşanmamış kararın, MGK Başkanı Nuri Ebu Sehmeyn tarafından Genelkurmay Başkanı sıfatıyla onaylandığını ifade etti.

Kararın ne zaman alındığına dair bilgi vermeyen Şeyhi, ordudaki görevlendirmeler ve uzaklaştırmaların Genelkurmay Başkanı'nın insiyatifinden alınarak MGK'ya devredildiğini de aktardı.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2013, 09:51
banner53
YORUM EKLE

banner39