banner39

Libya semalarında Türk İHA'ları dolaşıyor iddiası

Libya'da Halife Hafter'in liderlik ettiği Libya Ulusal Ordusu, Türkiye menşeli İHA'ların, başkent Trablus’ta bulunan Fayiz es-Serrac başkanlığındaki UMH bağlı silahlı güçler yanında çatışmalarda kullanıldığını iddia etti.

Afrika 15.05.2019, 09:46
Libya semalarında Türk İHA'ları dolaşıyor iddiası

Libya'da başkent Trablus'ta bulunan Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) ile Halife Hafter'in liderlik ettiği Libya Ulusal Ordusundan (LUO) arasındaki çatışmalar hız kesmeden devam ederken, bölgede Türkiye menşeli insansız hava araçlarının (İHA)'ların dolaştığı iddia edildi

Hafter, Türkiye menşeli İHA'ların başkent Trablus'ta bulunan Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne bağlı silahlı güçler yanında çatışmalarda kullanıldığını da iddia etti.

Libya'daki Türkiye etkisi

Şarkul Avsat'ın haberine göre; LUO sözcüsü Ahmed el-Mismari, ülkenin doğusundaki Bingazi'de düzenlediği basın toplantısında, Ankara'nın LUO ve liderleri aleyhinde açıklamalar yaptığını söyleyerek, Libya'da etkisinin olduğunu ifade etti.

UMH'ye bağlı güçleri ‘Serrac'ın milisleri' diye nitelendiren el-Mismari, “Serrac'ın milisleri, LUO'yu bombalamak için şimdi Türk İHA'larını kullanmaya başladı” dedi.

Başkentin doğusundaki Misrata ile Türkiye arasında hava ve denizden açık hat olduğunu iddia eden el-Mismari, Libya Havayolları'nın Türkiye'den Misrata'ya silah taşıdığını öne sürerek, “Yaklaşık 300 yolcu taşıyan uçak, Trablus'taki Mitiga Havaalanı'ndan havalandı. Ancak kayıtlara bakıldığında, uçağın sadece mürettebatıyla Türkiye'ye gittiği ve daha sonra başka bir havaalanına yönlendirildiği ortaya çıktı” iddiasında bulundu.

Kaynak: Time Türk

banner53
Yorumlar (0)
25
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?