banner15

Libya yarışı hızlı başladı

Türkiye'nin muhaliflere maddi yardımda bulunup Temas grubunu İstanbul'da toplamak istemesine Fransa, İtalya ve Katar'dan "diplomatik atak" geldi.

Libya yarışı hızlı başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ülkelerin Libya'da Kaddafi rejimi sonrasında etkin rol üstlenme yarışı hızlı başladı. Ankara'nın Kaddafi rejiminin yıkılacağı sinyalinin alınmasının hemen sonrasında bu hafta başında Libya Temas Grubu'nun İstanbul'da toplanacağını duyurması ve Dışişleri Bakanı'nı "200 milyon dolarlık nakdi desteği serbest bıraktık" açıklamalarıyla muhaliflerin kalesi Bingazi'ye göndermesine Fransa, İtalya ve Katar'dan "diplomatik atak" geldi. Libya'ya yönelik NATO operasyonlarının başlangıç kıvılcımını yakan Fransa'nın Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy dün Paris'te muhaliflerin liderlerinden Mahmut Cibril'i ağırladı.

Türkiye dahil birçok ülke ve uluslararası örgüt tarafından Libya'daki tek meşru yönetim olarak kabul edilen Ulusal Geçiş Konseyi'nin önde gelen ismi, geleceğin başbakanı olacağı yorumları yapılan Cibril-Sarkozy görüşmesinde Kaddafi sonrası dönem ele alındı. Kaddafi'yi yakın geçmişte çadırıyla Paris'te ağırlayan Sarkozy yönetimi Libya muhalefetine ilk açık destek veren ülke olarak öne çıkmıştı. Fransa'da seçimlere bir yıldan az bir süre kala Sarkozy'nin Kaddafi rejimine karşı isyancılardan yana tavır alması siyasi bir kumar olarak yorumlanmıştı. Paris, geçen yıl sonlarında Tunus ve Mısır'da patlak veren halk isyanlarında "tereddütlü" bir tavır izlemiş, Libya'da ise Batı cephesinin Kaddafi'ye karşı ilk aktif rolü üstlenen yönetimi olmuştu. Sarkozy hafta başında 10 gün içinde Paris'te yaklaşık 30 yabancı liderin bir araya gelmesinin planlandığı "Libya'nın Dostları" konferansının yapılacağını duyurdu.

Körfezin etkin siyasi oyuncularından biri olarak giderek daha fazla ismi öne çıkan Katar da dün bir Libya toplantısına ev sahipliği yaptı. Libya muhalefetinin liderlerinden Cibril önceki gün Katar'ın başkenti Doha'da yaptığı açıklamada, "Birleşmiş, sivil ve demokratik bir ulus için Libyalı tüm kardeşlerimizle yeni bir Libya kuruyoruz" ifadesini kullandı. ABD, Fransa, İngiltere, İtalya, Türkiye, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) katılacağı bildirilen zirvede Cibril, ramazan ayı sona ermeden Libyalıların maaşlarının ödenebilmesi ve ülkenin acil insani ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için 2.4 milyar dolar toplanmasının amaçlandığını kaydetti. Katar yönetimi ise Ulusal Geçiş Konseyi'nin, Arap Birliği Konseyi'nin cumartesi günü Kahire'deki, bölgedeki gelişmelerin ele alınacağı, olağanüstü toplantısında Libya'yı temsil etmek üzere davet edildiğini belirtti. Libyalı muhaliflerin BAE Büyükelçisi Arif Ali Nayid, BAE ve Katar'ın Libya'daki yeniden inşa çalışmalarında önemli rol oynayacağını söyledi. BAE, geçen ay İstanbul'da gerçekleşen 4. Libya Temas Grubu'nda eşbaşkan sıfatıyla yer almıştı.

BERLUSCONİ CİBRİL'LE GÖRÜŞECEK

Kaddafi'nin bir dönem en yakın Avrupalı müttefiki olan Roma'nın da Libya mesaisi hızlandı. Kaddafi ile yakın dostluğuyla tanınan ancak nisan ayında başlayan NATO bombardımanıyla Libyalı isyancılardan yana tavır alan İtalya'nın Başbakanı Silvio Berlusconi'nin bugün Roma'da Cibril'i ağırlayacağı bildirildi.

İstanbul ise bugün Libya Temas Grubu toplantısına ev sahipliği yapacak. ABD ve Türkiye dahil, 40'ı aşkın ülkeden oluşan Temas Grubu'nun beşinci toplantısının, eylül ayında New York'ta yapılması planlanmıştı. Ancak Kaddafi rejiminin çöküşünün hızlanması nedeniyle Türkiye'nin çağrısı üzerine İstanbul'da siyasi direktörler düzeyinde bir toplantı yapılmasına karar verildi. Toplantıda "Ortak Eylem Planı" çıkarılması planlanıyor. Bu bağlamda, Kaddafi yönetiminin Batı tarafından dondurulan yurtdışındaki kaynaklarının serbest bırakılarak Geçiş Konseyi'ne aktarılması isteniyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2011, 11:46
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35