banner39

Libya'da 5 bakan hükümetten çekildi

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) liderlerinin de içinde yer aldığı Adalet ve İnşa Partisi, hükümetteki bakanlarını geri çekti

Afrika 21.01.2014, 20:55 21.01.2014, 20:57
Libya'da 5 bakan hükümetten çekildi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Libya'da Adalet ve İnşa Partisi, Milli Genel Kongre'de (MGK) hükümete verilen güvenoyunun geri alınmasında başarılı olunamayınca Ali Zeydan hükümetindeki bakanlarını çekti.

Libya'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) liderlerinin de içinde yer aldığı partiden yapılan yazılı açıklamada, "Partimiz, Ali Zeydan hükümetinde görev yapan 5 bakanını çektiğini bildiriyor ve bunun sorumluluğunu hükümete destek veren taraflara yüklüyor" ifadeleri kullanıldı.

MGK'da hükümete verilen güvenoyunun çekilmesi talebiyle yapılan oylamanın olumlu yönde sonuçlanmasından birkaç saat sonra çekilme kararı alan partinin, 28 bakandan oluşan hükümette, ekonomi, petrol, bayındırlık, spor ve elektrik olmak üzere 5 bakanı bulunuyordu. 

Hükümetten güvenoyunun çekilmesi için bugün yapılan açık oylamada, 196 milletvekilinin 120'sinin evet oyunu gerektiren kanuni yeter sayısına ulaşılamadığı için karar onaylanmamıştı.

Güvenoyunun çekilmesini talep eden milletvekilleri, hükümeti "ülkedeki güvenlik sorunlarını çözememe, devrimci silahlı grup üyelerinin polis ve asker teşkilatına girmesine imkan sağlama, siyasi hayata müdahale etme ve görevini yerine getirememe" ile suçluyor.

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?