banner39

Libya'da Ak Parti'yi anlattılar

Libya'da Türkiye sempozyumu düzenlendi. Toplum ve siyasetin dönüşmesinde AK Parti'nin rolü konuları masaya yatırıldı

Afrika 21.11.2013, 18:23 09.04.2013, 11:01
Libya'da Ak Parti'yi anlattılar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından Arapça yayınlanan "Ru'ye Turkiyye" dergisinin 3'üncü yılı münasebetiyle, Libya'nın başkenti Trablus'ta düzenlenen sempozyum sona erdi.

SETA ve Libya Araştırma ve Kalkınma Merkezi tarafından ortaklaşa düzenlenen "Kuzey Afrika'nın Yeni Jeopolitiği: Türkiye ve Libya" adlı sempozyumun "Siyasal ve Toplumsal Dönüşüm" başlıklı oturumunda, devrim sonrası Libya, siyasi partilerin kuruluş tecrübesi, Türkiye'nin demokratik dönüşümü, toplum ve siyasetin dönüşmesinde AK Parti'nin rolü konuları masaya yatırıldı.

Yılmaz Ensaroğlu tarafından yönetilen "Dış Politika ve Anayasa Yapımı" adlı oturumda ise Libya'da geçiş süreci, yeni anayasa çalışmaları, Türkiye'nin dış politika perspektifi ve anayasa hazırlık süreci tartışıldı.

SETA, Ru'ye Turkiyye Dergisi Editörü Yrd. Doç. Dr. Ramazan Yıldırım, AA muhabirine sempozyumu değerlendirdi. Ru'ye Turkiyye Dergisi'nin iki yıl önce yayın hayatına başladığını ifade eden Yıldırım, "Arapların Türkiye'yi ve Türkleri Arapça olarak takip etmesi hiç şüphesiz çok önemli. Böylelikle dergi, Türk ve Arap halkları arasında bir köprü oluyor. Dergi üzerinden oluşan bu ilişkiyi somut buluşmalara dönüştürmeye, Arap dünyasında ilmi ve düşünsel toplantılar düzenlemeye karar verdik. Her ülkedeki akademisyen, gazeteci, düşünür ve STK temsilcileriyle irtibatlar kurarak bu toplantıları onlarla birlikte organize ettik. İlk toplantımızı 2012 yılında Mısır'da yaptık. Aynı yılın Ekim ayında Tunus'ta ikinci toplantıyı düzenledik. Üçüncüsünü de bu gün Libya'da gerçekleştirdik." şeklinde konuştu.

Libya'daki sempozyumda Kuzey Afrika'daki jeopolitik değişiklilerin masaya yatırıldığını ifade eden Yıldırım, devlet, toplum ve siyaset, Libya'da ve Türkiye'deki siyasi süreçler üzerine çok yoğun fikir teatisi yapıldığını söyledi.

Sempozyumun açılış oturumunda, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Libya Cumhurbaşkanı Muhammed Yusuf el-Mugaryef ve Başbakan Yardımcısı Avad el-Berasi konuşma yapmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?