Libya'da Akil Adamlar Meclisi toplandı

Bin Velid'de geçen sene Kaddafi taraftarları tarafından tutsak edilen iki gazetecinin durumu konuşulmak üzere toplanıldı

Libya'da Akil Adamlar Meclisi toplandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya'nın her yerinden gelen kanaat önderlerinden oluşan Akil Adamlar Meclisi, geçici Hükümetin Başbakanı Abdurrahim el-Keib'in başkanlığında, Bin Velid'de tutsak olan iki gazetecinin durumunu görüşmek için dün geç saatlerde Trablus'taki Başbakanlık binasında toplandı.

Başbakan Yardımcısı Mustafa Ebu Şakur, Genelkurmay Başkanı Yusuf el-Menkuş ve Akil Adamlar Meclisi üyelerinin hazır bulunduğu toplantının basına açık kısmında Başbakan Abdurrahim el-Keib, gazetecilerin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

El-Keib, gazetecilerin alıkonulmasının Libya kanunlarına ve uluslararası hukuka göre kabul edilemez olduğunu belirterek, ülkenin tarihi bir dönüm noktasında bulunduğu dönemde bu türden olayların talihsizlik olduğunu söyledi.

Meclis üyelerinden söz alanlar, ülkenin birlik ve bütünlüğüne vurgu yaparak, Libya halkının tek vücut tek yürek olduğunu ifade etti.

Bazı üyeler, kaçırılan gazeteciler konusunda devletin acilen harekete geçmesi gerektiğini belirterek, kökten çözüm çağrısında bulundu.

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2012, 12:16
banner53
YORUM EKLE

banner39