banner15

Libya'da Antik Roma kenti Leptis Magna, ihmal kurbanı

UNESCO Dünya Mirası listesindeki kent, Akdeniz kıyısında, Kuzey Afrika'nın en önemli arkeolojik kalıntıları arasında yerini alıyor

Libya'da Antik Roma kenti Leptis Magna, ihmal kurbanı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İç savaşın belini büktüğü Libya'nın başkenti Trablus'a 120 kilometre uzaklıktaki antik Roma kenti Leptis Magna, ülkede 2011'den bu yana devam eden çatışma ve siyasi istikrarsızlık nedeniyle restore edilemiyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası listesindeki kent, Akdeniz kıyısında, Kuzey Afrika'nın en önemli arkeolojik kalıntıları arasında yerini alıyor.

Muammer Kaddafi'nin devrildiği 2011'den bu yana istikrarsızlığın hüküm sürdüğü petrol zengini ülkedeki tarihi eserler, iç savaş ve çatışmalarla gelen sorunlar nedeniyle ihmal ve bakımsızlık kurbanı oldu.

MEDENİYETLERİN KENTİ

Lebde Vadisi ile Akdeniz'in birleştiği noktada Finikeli denizciler tarafından kurulan kent, dünyanın en büyük imparatorluklarından Antik Roma'nın da içinde olduğu birçok medeniyete ev sahipliği yaptı.

Leptis Magna Tarihi Eserler Gözlemcisi İzzeddin Ahmed el-Fakih, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentin milattan önce 7. yüzyılda Finikeli denizciler tarafından önce, "eski meydan" olarak adlandırılan liman bölgesinin kurulduğunu, zamanla bölgenin genişletilip süslenerek Roma İmparatorluğu'nun en güzel şehirlerinden birisi haline getirildiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2018, 11:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35