banner39

Libya'da aşiretler ateşkes yaptı

Libya’nın güneyindeki Sebha kentinde, Tubu ve Arap aşiretleri arasında altı gündür süren kanlı çatışmalar, hükümet yetkililerinin bölgeye giderek arabuluculuk yapmasının ardından ateşkesle sonuçlandı.

Afrika 02.04.2012, 16:11 02.04.2012, 16:47
Libya'da aşiretler ateşkes yaptı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Muammer Kaddafi'nin geçen yıl ekim ayında devrilmesinden bu yana Libya'da gerginlik devam ediyor. Zengin petrol yataklarına sahip ülkenin doğusunda bulunan Sirenayka bölgesinin özerkliğini ilan etmesinin ardından, güneyde de aşiret kavgaları baş gösterdi. Geçen hafta onlarca kişinin hayatını kaybettiği aşiret çatışmalarının ardından başbakan Abdurrahim El Keyb’le birikte hükümet yetkilileri bölgeye gitti.

Yetkililerinin arabuluculuk çalışmalarıyla birlikte, Sebha kentinde Tubu ve Arap aşiretleri arasında altı gündür süren çatışmalar, yerini ateşkese bıraktı. Taraflar, Ulusal Geçiş Konseyi’nin bölgesel yetkilileri arabuluculuğunda uzlaştı.

'YENİ LİBYA'DA TÜM AŞİRETLERE YER VAR' 

Libya Sağlık Bakanlığı, Kaddafi dönemine uzanan anlaşmazlığın bir kez daha tezahür ettiği bölgede çatışmalar sonucu 147 kişinin öldüğünü duyurdu. Çoğu Çad göçmeni siyahi Tubu kabilesi ile onları yabancı olarak gören ve Muammer Kaddafi döneminde rejime yakınlığıyla bililen Arap aşiret mensuplarının çatışmasında 400’e yakın kişi de yaralandı.

Trablus’un 650 kilometre güneyindeki Sebha’yı dünkü ziyareti sırasında bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Abdürrahim el Keib, Kaddafi rejiminin devrilmesinden sonra kurulan yeni Libya’da bütün aşiret ve kabilelere yer olduğunu belirtti.

Tubu aşiretinin ileri gelenleri, kendi saflarından onlarca kişinin öldürüldüğünü ve yaralandığını iddia etti. Siyahî Tubu halkı Libya, Çad'ın kuzeyi ve Nijer'de yaşıyor.

ZUHARA'DA ÇATIŞMA

Öte yandan, Libya'nın Tunus sınırı yakınlarındaki Zuhara kentinde, Amazaigh (Berberiler) ile Rokdelin (Arap) grupları arasında çatışma çıktı.

Rokdelin'li silahlı milis grupları ile Tunus sınırından giriş ve çıkışları engellediği öne sürülen Amazaighler arasındaki gerginlik çatışmaya dönüştü.

Çatışmalarda, Amazaigh kabilesinden çok sayıda kişinin yaralandığı, 34 Amazaigh'in de yakalandığı belirtildi.

Olaylar nedeniyle, Libya-Tunus sınırından giriş ve çıkış yapılamadığı kaydedildi.

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?