banner39

Libya'da dört stratejik merkezden biri düştü

Halkın Kaddafi'yi köşeye sıkıştırdığı Libya'da başkent Trablus, Kaddafi'nin memleketi Sirte şehri, Sirte Körfezinin petrol sahaları Ras Lanuf ve Marsa el-Brega. Bugün el-Brega isyancıların eline geçti

Afrika 25.02.2011, 17:58 25.02.2011, 18:04
Libya'da dört stratejik merkezden biri düştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Doğuda yakılan isyan ateşi kıyıyı baştan başa katederek Libya'nın batısına ulaştı, demir yumruk Muammer Kaddafi köşeye sıkıştı. Ülke üzerindeki hakimiyeti giderek azalan Libya lideri Kaddafi'nin kaderini 4 stratejik merkez belirleyecek.

Kaddafi'nin geleceğine başkent Trablus, memleketi Sirte şehri, Sirte Körfezinin petrol sahaları Ras Lanuf ve Marsa el-Brega damgasını vuracak. Bu stratejik merkezden biri olan el Brega isyancıların elin geçti.

Kentteki askeri güçler stratejik önemi olan limanın korunmasında isyancılara yerdım ediyor. Bu kentte bulunan liman ve petrol tesisleri, petrol sevkiyatının devemlılığı, dolayısıyla Libya ekonomisi için çok büyük bir önem taşıyor. 

Trablus'taki görgü tanıkları, başkentte Kaddafi'ye bağlı güçlerin kontrolü kaybettiğine dair bir işaretin bulunmadığını aktarıyor. Kentte üniformalı polisler her zaman olduğu gibi trafiği yönetiyor, devlet televizyonu da yayına devam ediyor.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?