banner39

banner35

Libya'da iç savaş korkusu

Libya’da iç savaş korkusu; Kaddafi birlikleri de isyancılar da ilerliyor

Afrika 06.03.2011, 11:39 06.03.2011, 14:33
Libya'da iç savaş korkusu

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya’da Muammer Kaddafi karşıtı protestoların bir iç savaş dönüşmesine ramak kaldı. Muammer Kaddafi’ye bağlı birliklerin dün süren çatışmaların ardından başkent Trablus’a en yakın şehir olan Zaviye ile Misrata kentlerinin kontrolünü ele geçirdiği ve isyancıların merkezi konumundaki Bingazi şehrine ilerlemekte olduğu belirtiliyor. Diğer yandan ise isyancılar ise petrol kenti Ras Lanuf’un yanı sıra Bin Cevad ve El Navfaliya kentlerini ele geçirdikleri bildirildi. İsyancılar, Kaddafi’nin doğum yeri olan ve kalesi olarak görülen Sirte’ye biraz daha yaklaştıklarını duyurdu.

Her iki tarafın da çatışmalarda ilerleme kaydetmesi, Libya’nın uzun sürebilecek bir iç savaşın içine sürüklendiği endişelerini artırıyor. Kaddafi yönetimi, Trablus’ta kontrolü bırakmayıp Bingazi’ye doğru isyancıları sürüklemek isterken, isyancılar da tam tersi istikamette ilerleyerek Trablus’u ele geçirmeyi planlıyor.

Libya devlet televizyonu, bu sabah hükümet güçlerinin Zaviye ve Misrata kentlerinin denetimini tamamen ele geçirdiğini duyurdu. Ancak bu haber bazı isyancılar tarafından yalanlandı. Bu arada da isyancıların elinde olan Ras Lanuf kentine Kaddafi birliklerince hava taarruzu düzenlendiği bildirildi. Aynı şekilde isyancıların elinde olan Bin Cevad kentine de Kaddafi yanlıları tarafından saldırılar gerçekleştirildiği belirtiliyor.

Bugüne kadarki çatışmalarda yüzlere kişinin öldüğü tahmin ediliyor. Ölü sayısının artması da uluslararası kamuoyunu harekete geçiren ve Kaddafi’ye yönelik baskıların artmasına yol açan en önemli etken olarak dikkat çekiyor. ABD Başkanı Barack Obama, Kaddafi’nin görevinden ayrılması gerektiğini ne Libya’nın hava sahasının kapatılması gibi bazı tedbirleri ele aldıklarını açıkladı.

Kaddafi ise bugüne kadar isyancıların neredeyse tamamını ele geçirdiği ülkenin doğu kesimindeki toprakları geri alamadı. Ancak isyancı grupları, Kaddafi yanlısı bölgelere yürüyebilecek veya oraları ele geçirebilecek kadar yeterli güce sahip olmadığı belirtiliyor. Bunun da çatışmaların aylarca sürmesi anlamına gelebileceği vurgulanıyor.

Öte yandan, direniş hareketi tarafından kurulan Ulusal Konsey, Bingazi'deki ilk toplantısını gerçekleştirdiği ve eski Adalet Bakanı Mustafa Abdülcelil'i "devlet başkanı" ilan etti. 

Muammer Kaddafi ise isyancılarla mücadelesini ise terörizme karşı mücadele olarak niteledi ve bunun için yurt dışından destek istedi. Kaddafi bir Fransız dergisine verdiği demeçte Birleşmiş Milletler ve Afrika Birliği’ni de bir komisyon kurarak Libya’da soruşturma açmaya çağırdı. Le Journal du Dimanche’ye konuşan Kaddafi, Fransa'nın böyle bir komisyona öncülük etmesine sıcak bakacağını ifade etti. Fransa’nın BM Güvenlik Konseyi kararını engellemesini isteyen Libya liseri, Bingazi bölgesine de yabancı müdahalesinin durması gerektiğini dile getirdi. Kaddafi, Libya’ya gelmesi halinde de soruşturma komisyonuna halka ateş açılmadığını kanıtlayacağını savundu.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?