banner15

Libya'da intikam saldırıları ve infazlar korkutuyor

Trablus'ta da sokakların cesetlerle dolduğu belirtiliyor. Muhalif güçlerin Trablus'taki bazı evlere girerek soygun ve tacizlerde bulunduğu da öne sürülüyor.

Libya'da intikam saldırıları ve infazlar korkutuyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi 

Libya'da muhalifler ve direnmeye devam eden Kaddafi güçleri arasındaki intikam saldırıları ve infazlar ürkütücü boyutlara ulaştı.

Birleşmiş Milletler, taraflara çağrıda bulunarak bu tür saldırıları derhal durdurmalarını istedi. BM, bu suçları işleyenlerin insanlığa karşı suç işlemiş sayılacakları ve uluslararası mahkemelerde yargılanacakları uyarısında bulundu. İngiliz Reuters muhabiri kurşuna dizilmiş 30 Kaddafi askeri sayarken, bir İngiliz yardım görevlisi ise Kaddafi güçleri tarafından öldürülen 17 mahkumun cesedini gördüğünü ifade etti.

Zaman gazetesinin haberine göre, yoğun çatışmaların halen devam ettiği Trablus'ta da sokakların cesetlerle dolduğu belirtiliyor. Muhalif güçlerin Trablus'taki bazı evlere girerek soygun ve tacizlerde bulunduğu da öne sürülüyor. Libya Geçici Konseyi'nin Başkanı Mustafa Abdülcelil daha önce yaptığı açıklamada intikam saldırılarının gerçekleştirilmesi durumunda istifa tehdidinde bulunmuştu.

İÇ ÇATIŞMA RİSKİ

Kaddafi ve oğulları yakalanmadan ülkeye istikrar gelmeyeceği ifade edilirken, Libya'da son zamanlarda yaşananlar, Irak'ta Saddam Hüseyin rejiminin devrilmesini hatırlatıyor. Muhalifler, Libya devrik liderinin Saddam Hüseyin benzeri bir direnişi organize etmesinden endişe ediyor. Saddam Hüseyin de devrildikten sonra 8 ay boyunca direnişi organize etmiş, daha sonra da yakalanmıştı. Ancak Saddam Hüseyin yakalandıktan sonra da kendisine bağlı Cumhuriyet Muhafızları pek çok bombalama ve intihar eyleminde yer almıştı.

Libya'da birbirinden farklı 138 kabilenin bulunması ve bu sebeple Kaddafi'ye karşı bir araya gelen grupların, yeni dönemde birbirleriyle çatışmaya gidebilme riski de kaygı oluşturuyor. Somali, Nikaragua ve Afganistan örnekleri de baskıcı iktidarı yıkmak için bir araya gelen grupların iktidarlar düştükten sonra hızla parçalanarak iç çatışmaya gidebildiğini gösteriyor. Ülkenin şu an silah kaynıyor olması da muhtemel uzlaşmazlıkları iç savaşa dönüştürebilir. Uzun yıllar süren diktatörlüğün ardından istikrarlı yönetim kurmanın zorluğu ise Mısır ve Tunus örneklerinde hâlâ sıcaklığını koruyor.

NATO JETLERİ SİRTE'Yİ VURDU

Trablus'un bazı semtlerinin yanı sıra Sirte'deki çatışmalar ise artarak devam ediyor. NATO'ya bağlı İngiliz savaş uçaklarının Kaddafi için son durak olarak adlandırılan Sirte'ye yönelik saldırı düzenlediği, direnişe devam eden Kaddafi güçlerinin ise Trablus'taki havaalanını bombaladıkları bildirildi.

Bu arada Birleşmiş Milletler, insani yardım ve diğer sivil ihtiyaçların karşılanabilmesi için Libya'ya ait 1,5 milyar dolarlık mal varlığının serbest bırakıldığını açıkladı. Mal varlığı, Birleşmiş Milletler Yaptırımlar Komitesi tarafından dağıtılacak.

Bu arada 54 üyesi bulunan Afrika Birliği'nde (AU) 20 ülke Libyalı muhaliflerin kurduğu Ulusal Geçiş Konseyi'ni (UGK) ülkenin meşru hükümeti olarak resmen tanıdı. Böylelikle UGK'yı tanıyan ülke sayısı 50'ye yaklaştı.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2011, 09:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35