banner39

banner35

Libya'da İslam yasaları geçerli olacak

Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil, "İslam ilkeleri esas alınacak. Faiz yasaklanacak" dedi.

Afrika 23.10.2011, 17:47 24.10.2011, 03:04
Libya'da İslam yasaları geçerli olacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya'nın "kurtuluşu" resmen ilan edildi. ,8 ay süren çatışmalardan sonra "Libya'nın kurtuluşunun"  Bingazi kentinde meydanda törenle ilan edildi.

Törene, Libya Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) Başkanı Mustafa Abdülcelil ve diğer yetkililer katıldı.

Kent merkezinde yeni Libya bayrakları taşıyan binlerce kişinin de katıldığı tören, Kuran-ı Kerim'in okunması ve milli marşın söylenmesiyle başladı.

Abdülrahman el Kebisi, devrik Libya lideri Muammer Kaddafi rejimi karşıtı ayaklanmanın başladığı Bingazi kentinde düzenlenen törenin açılış konuşmasında, "Tüm dünyaya ülkemizin, kentleri, köyleri, dağları, tepeleri, çölleri, gökyüzüyle kurtardığımızı ilan ediyoruz" dedi.

Tarihi bir anda olunduğunu belirten Kebisi, "Biz Libyalıyız, Kim olduğunu sana gösterdik yüzyılın firavunu, Kaddafi. Tarihin çöp kutusuna atıldın. Cehenneme git" diye konuştu.

Ulusal Geçiş Konseyi Başkan Yardımcısı Abdülhafız Goga da yaptığı konuşmada, "Kurtuluşun ilanı... Başlarınızı kaldırın. Özgür Libyalılarsınız" dedi.

Bu arada Libya'da Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) Başkanı Mustafa Abdülcelil, ülkede Şeriat kurallarının uygulanacağını söyledi.

UGK Başkanı Mustafa Abdülcelil, "Bu devrim barışçıl yollarla başlamıştı ve öyle bitmesini isterdik. Önce Araplara, Avrupa Birliği'ne ve BM'ye teşekkür. Nato'ya zafere ulaşma yolundaki yardımlarından dolayı teşekkür" etti.

Mustafa Abdülcelil, "Şeriata aykırı olan her türlü şey kanunlarımızda suç sayılacak. İslam ilkeleri esas alınacak. Bunun dışındaki hükümler atılacağını" belirterek ayrıca faizsiz bankacılık sistemi hayata geçireceklerini ve faiz yasaklanacağını kaydetti.

Abdülcelil, Libya'nın "kurtuluşunun" ilan edildiği tören için Bingazi kentinin merkezine toplanan onbinlerce kişiye yaptığı konuşmada, "İslam ülkesi olarak, Şeriat'ın kabul edildiğini" belirtti.

Öldürülen devrik Libya lideri Muammer Kaddafi dönemindeki boşanma ve evlilik yasasının şeriata aykırı olduğu örneğini veren Abdülcelil, söz konusu yasanın artık yürürlükte olmadığını söyledi.

UGK Başkanı, yatırımcıların faiz geliri elde etmediği İslami bankaların açılacağını da belirtti.

Libya'nın "kurtuluşunu" kutlamak için havaya ateş açanlara seslenen Abdülcelil, "Ateş açmak Allah'a şükretmek anlamına gelmez. Sivilleri yaralayabileceği için Şeriat bunu yasaklıyor" dedi.

Libya'nın yeniden inşası için herkese "kinini kalbine gömme" çağrısında bulunan Abdülcelil, halkın tahriklere kapılmaması gerektiğini belirtti.

Türk halkına Van'daki depremden dolayı başsağlığı dileyen Abdülcelil, diğer Arap ülkelerindeki muhaliflere de mesaj göndererek, "Suriye ve Yemenlilerin de istediklerini elde etmesini ve kazanmasını umduğunu" ifade ederek "Kalbimiz Suriye ve Yemen halklarıyladır. Onlara da Allah'tan zafer nasip etmesini diliyoruz" dedi.

Törende, Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil ve diğer yetkililer yemin etti ve milli marşı okudu.

Kaddafi'nin 1969'daki darbeden sonra değiştirdiği Libya bayrağı yeniden göndere çekildi.

Yorumlar (1)
hakan aykut 11 yıl önce
kaddafi belki zalimdi ama düşmanımızın düşmanıydı. yazık oldu. Allah rahmet eylesin. yıllarca kaddafiyle yöneticilik yapanlarında samimi olduklarına inanmıyorum. İslama göre yönetilse bile en fazla suudi arabistan gibi olur. yani sadık bir batı finosu.. İnşallah yanılıyorumdur.
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?