banner39

banner35

Libya'da isyancılar Erdoğan'a tepkili

Bingazi'de toplanan yüzlerce kişi, Başbakan Tayyip Erdoğan'ı "isyancılara silah verilmesini istemediği" gerekçesiyle protesto etti.

Afrika 01.04.2011, 16:46 01.04.2011, 16:46
Libya'da isyancılar Erdoğan'a tepkili

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya'da isyancıların merkezi konumundaki Bingazi kentinde bugün ilginç bir gösteri düzenlendi. Cuma namazı sonrasında mahkeme binası önünde toplanan yüzlerce kişi, Başbakan Tayyip Erdoğan'ı "isyancılara silah verilmesini istemediği" gerekçesiyle protesto etti. Göstericiler, Erdoğan'ın dün İngiltere Başbakanı David Cameron ile görüştüğü Londra'da yaptığı açıklamalarda isyancıların silahlanmasına karşı olduğunu söylediğini dile getirdiler.

Göstericiler, "Biz asi değil devrimciyiz" ve "Sevgili Kaddafi'ni al silahlanmamıza müsaade et" gibi sloganlar atıp pankartlar açtılar.

Cuma namazını kıldıran Şeyh Ahmet Murabbi adlı imam ise hutbede Başbakan Erdoğan'ın "Kaddafi yanlıları tarafında olduğunu" iddia etti. Türkiye'ye kırgınlığını ifade eden Murabbi, "Başbakan Erdoğan'ın Kaddafi'nin yanında değil halkın yanında yer alması gerektiğini" ifade etti. Kalabalık Cuma namazı sonrası bir süre Erdoğan'ı protesto etti.

Gün içinde de Bingazi Konsolosluğu önünde protesto gösterisi düzenleneceği söyleniyor.

İngiltere Başbakanı Cameron, dün Başbakan Erdoğan'la düzenlediği basın toplantısında Libya'da muhaliflerin silahlandırılması konusunda bir soru üzerine, "Biz Libya'nın bölünmesini istemiyoruz. Demokratik ve özgür bir gelecek için Libya'nın böyle bir süreçten geçmesini istiyoruz" demişti. Libya'daki muhaliflerin silahlandırılması konusunda bir karar almadıklarını söyleyen Cameron, her şeyin BM Güvenlik Konseyi'nin 1973 sayılı kararı çerçevesinde yapılması gerektiğini belirterek, "Bingazi'deki demokratik güçlere yardım etmemiz gerektiğini düşünüyorum" diye konuşmuştu.

Daha önce 1 Mart'ta Kaddafi'ye gitmesini tavsiye ettiğini açıklayan Erdoğan, dünkü konuşmasında da Bugünden tezi yok elimizi çabuk tutacağız ve oradaki zulmü durdurmamız lazım oradaki akan kanın durması lazım ölümler artık durması lazım diye düşünüyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
29
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?