banner39

banner35

Libya'da isyancıların lideri öldürüldü

Kaddafi'ye bağlı birliklerle isyancılar arasında Zaviye ve Ras Lanuf'ta yaşanan çatışmalar sırasında, isyancı liderlerden Hasan Varbok'un öldürüldüğü belirtildi.

Afrika 04.03.2011, 16:39 04.03.2011, 18:33
Libya'da isyancıların lideri öldürüldü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya'da hükümet güçleriyla Kaddafi karşıtları arasında yaşanan çatışmalar şiddetleniyor.  Başkent Trablus'un 50 km. batısındaki Zaviye kentiyle, başkentin 660 km. doğusundaki petrol nakil merkezi Ras Lanuf'ta şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

El Arabiya televizyonu Zaviye'deki çatışmalarda en az 13 kişinin öldüğünü duyurdu. El Cezire televizyonu ise görgü tanıklarına dayanarak en az 50 kişinin öldüğünü 300'e yakın kişinin de yaralandığı aktardı. Televizyonun haberine göre ölenler arasında isyancıların liderlerinden Hasan Varbok da bulunuyor.

Reuters haber ajansı da isyancılara dayanarak verdiği haberde Ras Lanuf'un kuvvetli top ateşi altında olduğunu ve isyancıların kentteki havaalanını ele geçirdiklerini aktardı.

Diğer taraftan Kaddafi güçlerinin Çarşamba gününden itibaren isyancıların elindeki Brega ve Ecdebiye kentlerine gerçekleştirdikleri saldırılar, bugün erken saatlerde yeniden başladı. Uçaklar  isyancıların elindeki cephaneliklerin bombalandı. Görgü tanıkları Ecdebiye kentindeki, isyancıların denetimindeki bir askeri üsse bombaların düştüğünü söyledi.

Haniye askeri üssünün savunmasını üstlenen gönüllülerden Hasan Faraj, jet uçaklarından atılan bombaların cephanelik duvarlarının yakınlarına düştüğünü söyledi. Bir başka gönüllü olan Aziz Salih de iki roketin ateşlendiğini gördüğünü belirtti.

İsyancılar adına El Cezire televizyonuna konuşan Abdullah El Mahdi, Kaddafi'ye bağlı güçlerin Brega'daki hava üssüne yaptıkları saldırıyı püskürttüklerini, Zaviye'deki çatışmalarınsa devam ettiğini söyledi. Mahdi, uçuşa yasak bölge ilan edilddiği taktirde bir sonraki hedeflerinin başkent Trablus olduğunu belirti. İsyancı lider ayrıca çatışmalar sırasında 50 kadar paralı askeri ele geçirdiklerini de ileri sürdü.

Son iki günde Kaddafi güçlerinin, Brega ve Ecdebiye kentlerine uçakların da desteğiyle başlattığı saldırılar, isyancılar tarafından püskürtülmüştü.

'ZAFER YA DA ÖLÜM'

İsyancıların oluşturduğu ortak konseyin lideri Abdel Celil ülkeyi özgürleştirmelerine kimsenin engel olamayacağını söyledi ve "zafer ya da ölüm" dedi.

İNTERNET TAMAMEN KESİLDİ

Libya'da yönetim karşıtı gösterilerin başlamasından bu yana düzensiz olan internetin de Trablus ve Bingazi'de tamamen kesildiği kaydedildi.

PARALI ASKERLER GELİYOR

Hükümet güçlerinin saldırıları devam ederken Kaddafi, ordusundaki kan kaybını paralı askerlerle telafi etmeye çalışıyor. BBC'nin verdiği habere göre Mali'de yaşayan Berberi toplumuna mensup yüzlerce kişi, Kaddafi'nin yanında savaşmak için Libya'ya gidiyor.

Mali'nin kuzeyindeki Kidal bölgesinin bir üst düzey yetkilisinin yaptığı açıklamada, geçtiğimiz hafta boyunca Libya'da savaşmak için iki ila üç yüz gencin ülkeyi terk ettiğini söyledi.Yetkilinin açıklamasına göre, gençlere Kaddafi'nin yanında savaşmaları için yüzlerce dolarlık ödeme yapılıyor. Ülkenin Libya ile paylaştığı çöl sınırını kontrol edemeyen Mali hükümetinin, savaşmak için Libya'ya giden gençleri durduramadığı da bildiriliyor.

Libya lideri Kaddafi, ülkedeki ayaklanmaların başından itibaren sivil göstericilere karşı paralı asker kullanmakla ve protestoculara savaş uçaklarıyla saldırmakla suçlanıyor. Ülkedeki paralı askerlerin çoğunun Çad ve Nijer ülkelerinden geldiği söyleniyor.

Yorumlar (0)
23
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?