banner39

Libya'da Meclis'e gözdağı

Libya'da ordunun darbe girişiminin engellendiği açıklamasından sadece iki gün sonra bir generalden meclisin feshi çağrısı geldi

Afrika 14.02.2014, 12:20 14.02.2014, 17:29
Libya'da Meclis'e gözdağı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya'da bir ordu komutanı geçici meclisin askıya alınmasını ve yeni seçimler yapılana kadar bir başkanlık komitesi kurulması için çağrıda bulundu.

Muammer Kaddafi'ye karşı 2011 devriminin önde gelen isimlerinden biri olan Tümgeneral Halifa Haftar'ın çağrısının iki gün önce bir darbe girişiminin önlendiğine dair açıklamanın ardından gelmesine dikkat çekiliyor. Ordu içinde ne kadar etkisi olduğu bilinmeyen Haftar, "Libya ordusu ulusal komutası yeni yol haritası için  harekete geçebilir" ifadesini kullandı.

Haftar açıklamasını ülkenin kostan "kurtarılması" için çağrı olarak niteledi, farklı partilerle "bu yol haritasının uygulanmasına ilişkin" toplantı yapacaklarını söyledi.

Reuters, Trablus'daki başbakanlık ofisi ya da herhangi bir bakanlık ile parlamento dışında olağandışı askeri faaliyet olmadığını duyururken, sosyal medyada Haftar komutasındaki bir grup askerin darbe girişiminde bulunuduğu ve Trablus'ta iletişimin kesildiği iddiaları dolaşıyor. İddialar doğrulanmazken, Libya devlet başkanının son açıklamanın ardından Haftar için tutuklama emri verdiği haberleri geliyor.

CNN'de yer alan analizde ise Haftar'ın yıllarca Kaddafi'nin yanında yer aldığı ancak 1980'li yıllarda vuku bulan Çad ile ilgşli gerginlik sebebiyle yollarının ayrıldığı belirtildi. Analizde bu olaydan sonra ABD'ye giden Haftar'ın 20 yıl boyunca Virginia eyaletinde kaldığı ve ABD Haber Alma Teşkilatı CIA için çalıştığı vurgulandı.

Kaddafi'ye karşı başlayan direnişten sonra Libya'ya dönen Haftar'ın hala CIA için çalıştığı iddia ediliyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?