banner39

Libya'da muhalifler kutlama yapıyor

Libya'nın Ecdebiye kentinde yeniden kontrolü ele geçiren muhalifler, kentte kutlama yapıyor

Afrika 27.03.2011, 14:32 27.03.2011, 14:38
Libya'da muhalifler kutlama yapıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kentteki bazı evler ile bir cami ve hastanenin hasar gördüğü çatışmaların ardından, hastanedeki hasta ve yaralılar tahliye edilirken, kentin girişindeki cami kullanılamaz hale geldi.

A.A.'nın aktardığı habere göre verdikleri kayıp ve yaralılara rağmen kentin yeniden kontrollerine geçmesini büyük coşku ile karşılayan muhalifler, Bingazi ile Ecdebiye arasında bulunan ve uçakların bombardımanı sonucu adeta küle dönen askeri araçların bulunduğu noktalara akın etti.

Kaddafi birliklerine ait tank ve benzeri araçların üzerine çıkarak Libya bayrakları açan, zaferlerini rastgele havaya ateş ederek kutlayan muhalifler, Bingazi'den sonra Ecdebiye'de kontrolü ele geçirmenin mutluluğunu yaşıyor.

Uluslararası koalisyon güçlerinin kendilerine verdiği destekten memnuniyet duyduklarını dile getiren muhalifler, çatışmaların devam ettiği Brega kentinde de kontrolü ele geçirmek için amansız bir savaş verdiklerini belirtti.

Muhalifler, çatışmalar sırasında tutsak alınan ve Kaddafi'nin paralı askerleri olduğu iddia edilen çok sayıda kişiyi de Bingazi'ye getirerek, meydanda halka ve basın mensuplarına gösterdi. Esir askerlerin Kızılhaç örgütüne teslim edileceği bildirildi.

Öte yandan, Ecdebiye'deki çatışmalarda öldürülen Kaddafi'ye bağlı 27 askerin cenazesi de basın mensuplarına gösterildikten sonra kent mezarlığında  gömüldü.

ECDEBİYE MUHALİFLERİN KONTROLÜNDE

Libya'da muhaliflerin, Ecdebiye kentinin kontrolünü yeniden ele geçirdiği bildirildi. Libya'da koalisyon güçlerine ait uçakların, Muammer Kaddafi'ye bağlı birliklerin batı ve doğudan saldırı düzenlediği Misrata kentinin üzerinde uçuş yaptığı da kaydedildi. Muhaliflerin petrol kenti Brega'nın kontrolünü de ele geçirdikleri belirtildi.

Libya'da Ecdebiye kentini yeniden ele geçiren muhaliflerin Brega kentinin çevresine ulaştığı bildirildi.

"MİSRATA'DA GEÇEN HAFTA 115 KİŞİ ÖLDÜ"

Adını gizli tutan bir görgü tanığı, Reuters ajansına telefonla yaptığı açıklamada, Kaddafi'ye bağlı güçlerin Misrata'da sivillere yönelik operasyonlarının sürdüğünü belirterek, kentte geçen hafta 115 kişinin öldüğünü söyledi.

Kaddafi'nin güçlerinin, Misrata'nın doğu ve batı girişlerinin kontrolünü hala elinde bulundurduğunu belirten görgü tanığı, "Keskin nişancılar, sivilleri hedef almayı sürdürüyor. Kent merkezindeki binaların çatılarına yerleşmiş durumdalar... Geçen hafta 115 kişiyi kaybettik" dedi.

7 HAVA TAŞITI İMHA EDİLDİ

Fransa'ya ait savaş uçaklarının, Libya'nın Misrata hava üssündeki 5 askeri uçağı ve iki helikopteri vurduğu bildirildi.
Fransız silahlı kuvvetlerinin sözcülerinden Thierry Burkhard, Libya'ya ait 7 hava taşıtının da yerdeyken imha edildiğini söyledi.

EL CEZİRE: "MUHALİFLER UKEYLA'YA ULAŞTI"

Libya'da dün stratejik Ecdebiye kentinin kontrolünü yeniden ele geçiren muhaliflerin, batıya doğru ilerleyerek Ukeyla çevresine ulaştığı bildirildi.

El Cezire televizyonu muhaliflerin, Ecdebiye'nin yaklaşık 110 kilometre batısında yer alan ve Ras Lanuf'tan önceki son kasaba olan Ukeyla'ya ulaştığını duyurdu.

Fransız haber ajansı AFP de muhaliflerin, ülkenin doğusunda bulunan Ras Lanuf kentindeki petrol terminalinin kontrolünü ele geçirdiğini belirtti.

FOX: LİBYA'DAKİ MUHALİFLERE SİLAH SAĞLAMAYACAĞIZ

İngiltere Savunma Bakanı Liam Fox, İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye yaptığı açıklamada, Sunday Times gazetesinin "İngiltere Libyalı muhalifleri silahlandırmaya hazırlanıyor" haberini yalanladı. Libya genelinde BM silah ambargosu olduğunu kaydeden Fox, "Bunu kabul etmeliyiz" dedi.

Koalisyonun müdahalesiyle Kaddafi karşıtı grupların güç kazandığını belirten Fox, operasyonun hedefinin Libya lideri Muammer Kaddafi olmadığını söyledi. Fox, "Ama tabii, eğer Kaddafi giderse bu da bonus olur" ifadesini kullandı.

Savunma Bakanı Fox, Libya operasyonunun komutasını bu akşamdan itibaren NATO'nun üstlenmesi konusunda umutlu olduğunu, ve NATO'nun başında Kanadalı bir generalin bulunabileceğini ifade etti.

Yorumlar (1)
memocan 11 yıl önce
sevinin soysuzlar sevinin kutlayin sbahlara kadar icin o simdiki daotlariniz babalariniz dun saddamlanda arkadasti sonra ne oldu sonuc ortada.elkaide binladin diye bir sey yok binladin amerikanin ta kendisi onu kullanip musluman ulkelerde soykirim yapiyorlar cunku muslumanlar aptal .binladini neden bulamiyorlar cunku binladin onlar onlarlan yasiyor.adam hayatini yasiyor aptallarda oluyor sevinin
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?