Libya'da petrol paylaşımına askerden müdahale

Petrol Tesisleri Muhafızlar Teşkilatı'na bağlı 152. Piyade Taburu, General Hafter'in onayı olmadan petrol ihracına izin vermeyecek

Afrika 04.04.2016, 22:51 04.04.2016, 22:52
Libya'da petrol paylaşımına askerden müdahale

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya'nın doğusundaki Petrol Tesisleri Muhafızlar Teşkilatı'na bağlı 152. Piyade Taburu, Tobruk'taki Temsilciler Meclisi (TM) yanlısı Libya güçlerinin komutanı General Halife Hafter'in talimatı olmadan petrol ihracına izin vermeyeceğini duyurdu.

Tabur tarafından yapılan yazılı açıklamada, "General Hafter'in onayı ve talimatı olmadan petrol ihracı yapılmayacak ve hiçbir kurumla alışverişte bulunulmayacak" ifadesi kullanıldı. Açıklamada, sivil ya da askeri hiçbir kurumun petrol ihraç edilmesi meselesinde karar alma hakkına sahip olmadığı kaydedildi.

Libya'daki en büyük ve en önemli petrol sahalarını kontrolü altında tutan teşkilatın sözcüsü Ali el-Hasi, geçen perşembe yaptığı açıklamada, kontrolleri altındaki tüm petrol sahaları ve limanlarını açıp Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) teslim etmeye hazır olduklarını duyurmuştu.

Petrol Tesisleri Muhafızları Komutanı İbrahim el-Hadran liderliğindeki silahlı kişiler, Temmuz 2013'te ülkenin doğusundaki 4 limanı kapatmış, bir yıl sonra o dönemki Ali Zeydan hükümetine teslim etmiş ancak birkaç ay önce limanları yeniden ele geçirerek kapatmıştı.

152. Piyade Taburu, ülkenin doğusundaki El-Vahat ilinin merkezi Ecdabiya kentine yakında petrol bölgesini kontrolü altında tutuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?