banner15

Libya'da petrol üretimi başlıyor

Libya Petrol Bakanı, önümüzdeki günlerde petrol üretimine başlayacak Libya'da üretimin savaş öncesi seviyeye 15 ay içinde ulaşabileceğini söyledi

Libya'da petrol üretimi başlıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya'nın yeni Petrol Bakanı Ali Tarhuni, petrol kuyularında gelecek günlerde petrol pompalanmaya başlanmasını beklediğini söyledi.

Tarhuni, başkent Trablus'ta düzenlediği basın toplantısında, ''Gelecek günlerde petrol sahaları ve petrol kuyularında normal durumda petrol pompalanmaya başlanmasını bekliyoruz. Tam olarak normal değil, normale yakın'' diye konuştu.

Ulusal Petrol Şirketi (NOC) Başkanlığına yeni atanan Nuri Beruin de petrol üretiminin savaş öncesi seviyeye 15 ay içinde ulaşabileceğini belirtti.

Beruin, Ulusal Geçiş Konseyinin (NTC) Bingazi kentindeki merkezinde Reuters'e yaptığı açıklamada, ''Üretim haftalar içinde başlayacak, aylar değil. Üretime başladıktan sonra (tam kapasiteye ulaşmak) 15 aydan daha az bir süre alacak'' dedi.

Birçok petrol sahasının durumunun ''iyi'' olduğunu, önemli hasar görmediğini, ancak Brega ihracat terminali civarındaki mayınlı arazinin normal faaliyetlerin başlamasını yavaşlatabileceğini ifade eden Beruin, ''Petrol sahalarımızın güvenliği sağlandığında mayınları temizlemeye ihtiyacımız var. Üretimin toparlanması lojistik desteği gerektirecek ve yabancı ortaklarımıza ihtiyacımız olabilir'' diye konuştu.
Eski NOC Başkanı Şükrü Ganem döneminde imzalanan petrol sözleşmelerinin geçerliliğini koruyacağını belirten Beruin, ''Uluslararası petrol şirketlerinin yetkilileriyle görüştüm ve onlara ilk olarak bütün sözleşmelere itibar edeceğimizi söyledim'' dedi.

NOC'daki faaliyetleri daha şeffaf hale getireceklerini ve ulusal petrol şirketlerinin daha bağımsız olacağını kaydeden Beruin, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) Aralık ayında Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapacağı toplantıda Libya'yı temsil etmeyi planladığını da söyledi.

Piyasa uzmanları, iç savaştan önce günlük 1,6 milyon varil olan petrol üretimi seviyesine ulaşmanın zaman alacağını, ancak petrol sahaları hızla devreye sokulursa aylar içinde günlük petrol üretiminin 1 milyon varili bulabileceği yorumunu yapıyorlar.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2011, 13:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35