banner39

Libya'da Ramazan'da da kan durmadı

Libya’da Kaddafi'ye bağlı güçler ile muhalif kuvvetler arasında, Zlitan kentinde çatışma yaşandı.

Afrika 03.08.2011, 16:37 03.08.2011, 16:37
Libya'da Ramazan'da da kan durmadı

Libya'da Ramazan ayı olmasına rağmen olaylar hız kesmedi. Başkent Trablus'un doğusunda bulunan Zlitan kentindeyaşanan çatışmalarda, yedi isyancının öldüğü bildirildi. Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi, "Libya kurtarılıncaya kadar savaşa devam edeceklerini" söyledi.

 Son haftalarda  liman kenti Misrata'dan Zlitan'a ilerleyen isyancılar, buradan Trablus'a yürümeyi hedefliyordu. İsyancıların sözcülerinden Albay Ahmed Ömer Bani Bengazi yaptığı açıklamada, "Zlitan'da şiddetli çatışmalar yaşanıyor" dedi. İsyancıların Zlitan içlerinde ilerlerken saldırıya uğradığını belirten Bani, iki tarafın da kayıp verdiğini, Kaddafi saflarında çarpışan birçok milisi esir aldıklarını söyledi. Zlitan kentinin kontrolünün şu anda kimde olduğu ise netlik kazanmadı.

'SAVAŞTAN VAZGEÇMEMİZ BEKLENMESİN' 

Kaddafi, devlet televizyonunda yayımlanan açıklamasında "Bu kadar fedakarlık yaptıktan, bu kadar evladımızı şehit verdikten sonra kimse bizden savaştan vazgeçmemizi beklemesin. Bunu unutun. NATO gitsin ya da gitmesin, biz Libya'yı kurtarıncaya kadar savaşacağız" dedi.

İsyancıların komutanlarından Hüsam Hüseyin da "Ramazan, bir zalimden kurtulma ve Trablus'a ulaşma kararlılığımızı daha da artırdı" açıklamasını yaptı. NATO'nun hava desteğinde savaşan isyancıların Kaddafi güçlerine karşı savaşı devam ediyor.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?