banner39

Libya'da şiddet: 13 ölü

Libya'nın doğusundaki Bingazi kentinin çeşitli bölgelerinde çıkan çatışmalarda 13 kişi öldü.

Afrika 04.11.2014, 00:46 04.11.2014, 00:46
Libya'da şiddet: 13 ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya'nın doğusundaki Bingazi kentinin çeşitli bölgelerinde, Tobruk kentindeki Temsilciler Meclisi Hükümeti'ne bağlı Genelkurmay Başkanlığına ait güçler ile Devrimci Tugaylar ve Ensar'uş Şeria örgütü militanları arasında çıkan çatışmalarda 13 kişinin öldüğü bildirildi.

Hastane yetkililerinden alınan bilgiye göre, Bingazi Hastanesine sivil ve askerlere ait 13 ceset getirildi. Söz konusu kişilerin kentin çeşitli mahallelerinde çıkan çatışmalarda yaşamını yitirdiği ifade edildi.

Görgü tanıkları Bingazi kentinin merkezindeki liman yakınlarında, şiddetli çatışmalar yaşandığını belirtti.

Öte yandan Bingazi'nin merkezinde bulunan El-Leysi bölgesinde de Ensar'uş Şeria örgütü militanları ile Tobruk kentindeki Temsilciler Meclisi Hükümeti'ne bağlı Genelkurmay Başkanlığını destekleyen silahlı gruplar arasında çatışmalar çıktı.

Libya'da emekli general Halife Hafter'in, mayısta Zintan merkezli milis gruplarla ortaklaşa başlattığı darbe girişimi, Trablus ve Misrata merkezli devrimci gruplarla ortak hareket eden Trablus merkezi yönetimi tarafından engellenmişti. Ülkedeki silahlı güçler, Libya'nın batısını kontrol eden Trablus merkezli Milli Genel Kongre'nin (MGK) desteklediği Fecr (Şafak) Kuvvetleri ile Doğu Libya'yı elinde bulunduran Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi'nin desteklediği Hafter'e bağlı milisler olarak ikiye bölünmüştü.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?