banner39

Libya'da Tobruk güçlerine saldırı

Bingazi kentinde TM'ye bağlı güçlere ait bir konvoya düzenlenen saldırıda 2 kişi öldü, 5 kişi yaralandı

Afrika 26.02.2017, 14:54 26.02.2017, 14:54
Libya'da Tobruk güçlerine saldırı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya'nın doğusundaki Bingazi kentinde Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi'ne (TM) bağlı güçlere ait bir konvoya düzenlenen saldırıda 2 kişinin öldüğü, 5 kişinin yaralandığı bildirildi.

TM'ye bağlı "Saika Güçleri" Sözcüsü Albay Milud ez-Zevi, Bingazi kentinin kırsalındaki El-Hevari bölgesi yakınlarında Saika Güçleri'ne ait bir konvoyun bomba yüklü bir araçla hedef alındığını belirtti. Zevi, ölü ve yaralılara ilişkin bilgi vermedi.

"309 Cevarih Tugayları" Basın Ofisi sorumlusu Muhammed el-Azavmi ise söz konusu saldırıda ilk belirlemelere göre 2 kişinin öldüğünü, 5'inin yaralandığını kaydetti.

Bingazi'nin batısında yer alan Sidi Ferac bölgesinde çarşamba günü Bingazi Emniyet Müdürü Albay Salah Huveydi'nin konvoyunun geçişi sırasında bombalı araçla saldırı düzenlenmiş, Huveydi saldırıdan sağ kurtulmuştu.

ÜLKEDEKİ ÜÇ YÖNETİM

Birleşmiş Milletlerin (BM) çabalarıyla yapılan Suheyrat görüşmelerinin ardından ülkede üç ayrı yönetim ortaya çıktı. Görüşmelerde, Muhammed Süveyhli'nin başkanlığını yürüttüğü Devlet Yüksek Konseyi, Trablus'ta Fayiz es-Serrac liderliğindeki Ulusal Mutabakat Hükümeti ile başkanlığını Akile Salih'in üstlendiği Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi'nin meşruiyeti kabul edildi.

Ayrıca Halife Guveyl liderliğindeki Ulusal Kurtuluş Hükümeti Devlet Yüksek Konseyi'ne bağlılığıyla Trablus'ta yönetimde söz sahibi olmaya çalışıyor. Son günlerde ülke medyasına yansıyan haberlerde, Guveyl'e bağlı hareket eden Ulusal Muhafızlar adlı silahlı bir grubun Trablus'taki güç gösterisi, eleştirilere neden oldu.

KİM KİMİ DESTEKLİYOR?

Libya'da Kaddafi'nin devrilmesinden sonra başlayan silahlı mücadele sırasında birçok silahlı grup ortaya çıktı.

23 ayrı grubun içinden çıkan silahlı grupların başını Trablus'taki Milli Genel Kongreyi destekleyen "Fecr-i Libya" adıyla bilinen örgüt çekiyor. Söz konusu örgütle birlikte Trablus hükümetini 11 silahlı grubun desteklediği belirtiliyor.

Buna karşılık Tobruk'taki Temsilciler Meclisini destekleyen silahlı grupların başında Emekli General Halife Hafter geliyor. Hafter, "Onur Operasyonu" adıyla başlattığı başarısız darbe girişimiyle hatırlanıyor. General Hafter'e bağlı askeri güçler halihazırda ülkede "terörle mücadele"yi gerekçe göstererek faaliyetlerini sürdürüyor.

Ülkenin doğusunda konuşlanan Tobruk hükümeti ve onun askeri kanadı sayılan Hafter'in; Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Ürdün tarafından desteklendiği iddia ediliyor. Ürdün ve Fransa'nın açık destek verdiği Hafter'e bağlı güçlere Mısır ve BAE'nin desteği ise resmi makamlar tarafından şu ana kadar doğrulanmadı.

FRANSA DA BÖLGEDE

Fransa Devlet Başkanı François Hollande'ın 20 Temmuz 2016'da Fransa'nın Libya'da istihbarat amacıyla asker bulundurduğunu açıklaması dikkati çekti.

O zamana kadar Libya'da herhangi bir gruba askeri destek verdiği iddialarını reddeden Fransa, Hafter'in "Onur Operasyonu"nda görev yapan üç Fransız askerin cesetlerinin öldürüldükten sonra medyada yayınlanmasının ardından bu itirafı yapmaya mecbur kaldı.

RUSYA HAFTER'E YAKIN

Libya'da nüfuz mücadelesi veren Rusya da Tobruk Hükümeti'nin silahlı gücü ve iki yıldır Trablus yönetimine karşı silahlı mücadele veren Hafter ile yakın ilişkilere sahip.

Hafter geçen yıl Rusya'ya iki kez ziyarette bulundu. Son olarak 11 Ocak'ta Libya açıklarında demir atan Rus savaş gemisini ziyaret eden General Hafter, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la görüntülü görüşme gerçekleştirdi. Rus yetkililer, Hafter'i Libya'daki en etkin kişiler arasında kabul ederek, destekliyor.

BM SERRAC'I DESTEKLİYOR

BM'nin destek verdiği Serrac'ın kurduğu Ulusal Birlik Hükümeti ise uluslararası alanda en çok desteklenen yönetim olarak ülkede varlığını sürdürüyor. Buna rağmen UMH'nin ülkede tarafları çatısı altına alma konusundaki başarısızlığı da gün geçtikçe derinleşiyor.

BUGÜNE NASIL GELİNDİ?

Tunus'ta 14 Ocak 2011'de devrik lider Zeynel Abidin Bin Ali'nin ülkeden ayrılmasıyla başlayan Arap Baharı rüzgarı bölge ülkelerine de esti. Mısır'da 25 Ocak'ta patlak veren halk ayaklanması ve Hüsnü Mübarek'in devrilmesiyle de hız kazandı.

Mısır'ın ardından Arap Baharı'nın ateşi Libya'ya sıçradı. Libya'da ilk olarak 7 Şubat 2011'de Devlet Başkanı Muammer Kaddafi'ye karşı "barışçıl" gösteriler düzenlendi. Barışçıl gösteriler daha sonra Kaddafi yönetiminin göstericilere karşı "orantısız güç" kullanmasıyla farklı bir boyuta evrildi. Gösterileri bastırmak amacıyla ağır silahlar kullanılmasına karşı çıkan bazı güvenlik güçlerinin göstericilere katılması sonrasında "barışçıl" gösteriler silahlı mücadeleye dönüştü.

FRANSA'NIN BOMBALARI

Fransa'nın başkenti Paris'te 19 Mart'ta düzenlenen uluslararası toplantıdan, sivillerin güvenliğini sağlamak için Libya'ya uluslararası müdahale açıklamaları çıkarken aynı gün içinde Fransız uçakları Kaddafi güçlerini bombalamaya başladı.

Saldırıların başlamasından sonra Kaddafi kendi memleketi Sirte'ye çekildi. 20 Ekim'de Trablus güçleri tarafından ele geçirilen Kaddafi'nin Sirte'de öldürüldüğüne ilişkin görüntüler yayınlandı.

Kaddafi'nin devrilmesiyle sonuçlanan süreçte 23 Şubat'ta kurulan Geçici Ulusal Konsey, Trablus'ta yönetime geldi. Ülkede ilk kez 7 Temmuz 2012'de meclis seçimleri gerçekleşti. Seçimler sonucunda Geçici Ulusal Konsey, yerini Milli Genel Kongreye devretti. Hükümeti kurmak için yönetime gelen kongrenin görevleri arasında referandum la onaylanacak yeni anayasayı hazırlamak da bulunuyordu.

 

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?