banner39

Libya'daki kanlı çatışmalar durdu

Libya'nın batısındaki kanlı çatışmalar durdu. BM, "Libya'nın güneyindeki çatışmalardan kaçan 400'den fazla kişi Nijer'e sığındı" açıklamasını yaptı.

Afrika 06.04.2012, 00:10 06.04.2012, 00:10
Libya'daki kanlı çatışmalar durdu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya'nın batısında silahlı rakip gruplar arasında üç gün süren çatışmaların ardından ilan edilen ateşkese uyulduğu bildirildi.

Bölge sakinleri ve Zuhara kentinin tek hastanesinin başhekimi, çatışmaların durduğunu ve ateşkese uyulduğunu söyledi.

Libya geçici yönetimi yetkilileri, Zuhara'da yaşayan Berberi gruplar ile komşu Camil ve Rogdalin kentlerinin silahlı kişileri arasındaki çatışmalarda pazartesiden bu yana 18 kişinin öldüğünü ve 250 kişinin yaralandığını belirtti.

Zuhara'nın Berberi kökenli sakinleri, Muammer Kaddafi'nin iktidardan düşürülmesi ve ölümüne yol açan isyan hareketine katılırken, diğer iki kent, eski rejime destek vermekle suçlanıyor.

Zuhara'nın güneyine birkaç kilometre uzaklıkta bulunan iki kent Tunus sınırına 60 kilometre mesafede yer alıyor.

Bu arada, Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Bürosu'ndan yapılan açıklamada, Libya'nın güneyinde göçebe Tubu halkı ve Araplar arasında şubat ayından sonra çıkan çatışmalar nedeniyle aralarında 20 yaralının da bulunduğu 400'den fazla kişinin komşu Nijer'in kuzeyine sığındığı bildirildi.

Açıklamada, 25-29 Mart tarihlerindeki çatışmalardan kaçan 400'den fazla kişinin Nijer'in Dirku kentine sığındığı, yaralıların bir dispanserde tedavisine çalışıldığı belirtildi.

Libya'nın güneyinde Fizan bölgesinin Kufra ve Sebha kentleri civarında meydana gelen ve geçen ay ateşkesle duran çatışmalarda yaklaşık 150 kişi ölmüştü.


banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü