banner39

Libya'dan 250 Türk'ün çıkışı engellendi

Pasaport kontrol noktasına alınan Türk işçilerin nedensiz bir şekilde geri dönmelerinin istendiği kaydedildi

Afrika 25.02.2011, 12:03 25.02.2011, 14:55
Libya'dan 250 Türk'ün çıkışı engellendi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi 

Libya'daki olaylardan kaçarak Tunus'a geçmeye çalışan yaklaşık 250 Türk vatandaşının, Libya'dan çıkış yapmalarına izin verilmediği bildirildi.

Libya'da çalıştıkları şantiyelerden karayoluyla Ras El Cidr sınır kapısına dün akşam saatlerinde ulaşan grubun çıkış yapmalarına izin verilmedi. 

Libya güvenlik güçlerinin, pasaportları yanlarında olan grubu önce pasaport kontrol noktasına aldığı, ancak daha sonra nedensiz bir şekilde geri dönmelerini istediği kaydedildi. 

Türk grubunun sınırda beklemesine de izin verilmediği ve gruptakilerin geldikleri araçlara bindirilerek şantiyelerine gönderildiği öğrenildi. 

Yetkililer, sınırdan geçişlerin Libya tarafından engellenmesi halinde tahliye için başka seçenek bulunması için değerlendirmelerde bulunuyor. 

Türkiye'nin Tunus Büyükelçisi Akın Algan da incelemelerde bulunmak üzere bugün Ras El Cidr kapısına gidecek.

TUTUKLANAN 6 TÜRK SERBEST BIRAKILDI 
 
Bu arada, Dışişleri Bakanlığı Kriz Merkezi, Ain Zara şantiyesinde çalışan ve Cüdeyda cezaevinde tutuklu bulunan 6 vatandaşın serbest bırakılmalarının sağlandığını bildirdi.

Kriz Merkezinden verilen bilgiye göre, Trablus Büyükelçiliği Konsolosluk Şubesi tarafından kendilerine seyahat belgesi düzenlenen 6 kişi, tahliye uçağıyla Türkiye'ye gönderilmek üzere, Büyükelçilik tarafından havaalanına götürülecek.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?