banner39

Libyalı isyancılardan Türkiye'ye çağrı

Libya'nın Bingazi kentinde muhalifler tarafından kurulan Geçici Ulusal Konsey'in Başkan Yardımcısı, Türkiye'ye, Libya'da paralı askerlerin halka karşı savaşmasını kınaması çağrısında bulundu.

Afrika 07.03.2011, 11:04 07.03.2011, 11:04
Libyalı isyancılardan Türkiye'ye çağrı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya'da Muammer Kaddafi yönetiminin sona erdirilmesi halinde, ülke yönetiminde söz sahibi olması beklenen Goga, Geçici Ulusal Konseyin binasında AA muhabirine açıklamalarda bulundu. Goga, Türkiye'nin Libya'daki halk devrimini tanımasını ve desteklemesini istedi.

Üçüncü haftasına giren halk ayaklanmasında bugüne kadar ülkenin yaklaşık yüzde 75'inin muhaliflerin kontrolüne geçtiğini belirten Goga, ayaklanmanın amacının, Libya'da halk iradesinin tam olarak egemen kılınması olduğunu söyledi. Goga, "Kaddafi'nin koltuğunu ne zaman bırakacağını bilemiyoruz, fakat halk ona koltuğunu bırakmasını söylüyor. Önemli olan budur" dedi.

Goga, ülkesindeki son gelişmelerin halkın lehine olduğunu, amaçlarına ulaşıncaya kadar mücadelelerini sürdüreceklerini bildirdi.

Kaddafi'nin paralı askerleri ve özel birlikleri sayesinde başkent Trablus'u hala elinde bulundurduğunu ifade eden Goga, ülkenin önemli birçok şehrinin ise muhaliflerin elinde olduğuna dikkati çekti. Goga, "Kahraman askerlerimiz Kaddafi'nin birliklerini yenecek ve yakında Trablus'u da kurtaracak" diye konuştu.

TÜRKİYE, LİBYALILARA İHTİYAÇLARINI SORDU

Muhaliflerin kurduğu Geçici Ulusal Konseyin Başkan Yardımcısı Goga, Bingazi'deki çeşitli kesimlerden temsilcilerin katılımıyla oluşturulan konseyin ileride halkın beklentilerine cevap verecek bir yönetim yapısının oluşturulması doğrultusunda çalışmalarına başladığını söyledi.

Konseyin, uluslararası kamuoyunu ve Türkiye'yi yanında görmek istediğini ifade eden Goga, "Arap halklarının sorunlarına ilgi gösteren Türkiye'ye çağrıda bulunuyoruz: Libya'da paralı askerlerin halka karşı savaşmasını kınayın. Türkiye Cumhuriyeti devletinin halk devrimini tanımasını ve desteklemesini istiyoruz" dedi.

Goga, Bingazi'de gıda ürünleri, ilaç ve tıbbi malzeme konusunda şimdilik bir sıkıntı hissedilmediğini, birçok ülkeden yardım aldıklarını ifade etti.

Türk makamları tarafından da ihtiyaç duyulan bir şey olup olmadığının yazılı olarak sorulduğunu kaydeden Goga, Türkiye'nin gösterdiği yakınlıktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bingazi'deki yerel liderlerden Şeyh Nabil Sate de halk ayaklanmasına destek veren Müslümanlara teşekkür ettiklerini söyledi.

Türkiye'den de destek beklediklerini ifade eden Sate, "Kaddafi'yi lider olarak görmek istemiyoruz. Türkiye de yanımızda olduğunu ifade etsin. Sesimizi duyurmaya yardımcı olsun" diye konuştu.

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?