banner39

Libyalı kadına Katar'dan sınırdışı

Kaddafi güçleri tarafından tecavüze uğradığını öne süren kadın, sığınmak istediği Katar'dan sınırdışı edildi.

Afrika 03.06.2011, 09:25 03.06.2011, 09:25
Libyalı kadına Katar'dan sınırdışı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin askerlerinin tecavüzüne uğradığını söyleyen Libyalı kadın İman El Ubeydi, mülteci olmak istediği Katar'dan sınır dışı edildi. 

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) yetkilisi Sybella Wilkes, Ubeydi'nin sınır dışı edildikten sonra muhaliflerin kontrolündeki Bingazi kentine geldiğini belirterek, Ubeydi'nin Katar'da kalmasına izin verilmesi gerektiğini, sınır dışı edilmesinin uluslararası yasalara aykırı olduğunu söyledi. Wilkes, Ubeydi'nin mülteci statüsünde yer aldığını, sınır dışı edilmesi için geçerli gerekçe bulunduğunu düşünmediklerini ifade etti. 

Muhaliflerin sözcüsü Celal El Gellal de Ubeydi'nin Bingazi kentine uçakla geldiğini açıkladı. 

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner ise Libyalı kadının güvenliğinden kaygı duyduklarını belirterek, durumu yakından izlediklerini, Ubeydi'nin güvenliğini sağlamak için çaba harcadıklarını söyledi. 

26 Mart'ta başkent Trablus'ta yabancı gazetecilerin bulunduğu otele koşarak giren ve askerlerin kendisine tecavüz ettiğini anlatırken güvenlik güçleri tarafından zorla götürülen Ubeydi, birkaç gün sonra Tunus'ta ortaya çıkmış, daha sonra da Katar'a gitmişti. 

Ubeydi, 23 Mart'ta Trablus'ta bir kontrol noktasında askerler tarafından gözaltına alındığını, kelepçelendiğini ve tecavüze uğradığını anlatmıştı. Libyalı yetkililer ise Ubeydi'nin "hırsız" ve "hayat kadını" olduğunu iddia etmişti.

Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?