banner39

banner35

Libyalı komutanın esrarengiz suikasti

Kaddafi’nin sağ koluydu, isyancıların askeri komutanı oldu. 5 ay sonra öldürüldü

Afrika 30.07.2011, 09:26 30.07.2011, 10:02
Libyalı komutanın esrarengiz suikasti

Kaddafi yönetimine karşı savaşan muhaliflerin askeri komutanlarından Abdülfettah Yunus öldürüldü. Muhalifler büyük darbe alırken, suikast üzerindeki esrar perdesi soru işaretlerine yol açtı.

Libyalı muhalifler, Genelkurmay Başkanı Abdülfettah Yunus’un öldürüldüğünü açıkladı.

Muhalifler tarafından oluşturulan Ulusal Geçiş Konseyi tarafından yapılan açıklamada, Yunus’un ve beraberindeki iki korumanın saldırıda yaşamını kaybettiği, saldırganın yakalandığı bildirildi. Ancak saldırının nerede ve nasıl meydana geldiği, arkasında kimlerin olduğu konularında bilgi verilmedi.

Abdülfettah Yunus'un suikastten saatler önce “cepheden geri çekilmesi” ve sorgulanmak üzere Brega’ya çağrılmış olması soru işaretlerine neden oldu.

KADDAFİ'NİN SAĞ KOLUYDU

1969 yılındaki Libya Devrimi’nden bu yana Albay Muammer Kaddafi’ye çok yakın bir isim olan ve  İç Güvenlik Bakanı olarak görev yapan Abdülfettah Yunus, Şubat ayında muhaliflerin kalesi Bingazi’yi ele geçirmekle görevlendirilmiş,  ancak Libyalı komutan kente gelerek muhaliflere katılmış ve silahlı mücadeleyi örgütlemişti.

Son haftalarda Yunus’un, Kaddafi yönetimiyle gizli temaslar yürütmekte olduğu iddiaları ortaya atılmış, Ulusal Geçiş Konseyi bu iddialar hakkında komutanın ifadesini almak istemişti.

MUHALİFLER İÇİNDE AYRILIKLAR

Abdülfettah Yunus’un öldürülmesi, muhaliflere büyük darbe vururken, Kaddafi yönetimine karşı mücadele eden isyancılar arasındaki ayrılık ve gerilimleri de gün yüzüne çıkardı.

Muhaliflerin Mart ayında, eski generallerden Halife Hefter’i Başkomutan olarak görevlendirmesi, Abdülfettah Yunus’un ise Nisan ayında Genelkurmay Başkanı olarak ikincil bir konuma itilmesi tartışmalara yol açmıştı. 20 yıl önce Kaddafi ile yollarını ayıran Hefter, uzun yıllar ABD'de yaşadıktan sonra, geçtiğimiz aylarda Libya'ya dönmüştü.

Hefter ile Yunus'un cephede uygulanacak stratejik askeri planlar konusunda sık sık ters düştükleri iddia edilmekteydi.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?