banner39

banner35

Libyalı komutanın katili açıklandı

Libyalı muhaliflerin Petrol ve Maliye Bakanı Ali Tarhuni, muhaliflerin askeri komutanı Abdülfettah Yunus'u, Muammer Kaddafi'yi devirme mücadelesinde müttefikleri olan bir grubun öldürdüğünü açıkladı.

Afrika 30.07.2011, 14:38 30.07.2011, 16:19
Libyalı komutanın katili açıklandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tarhuni, cinayeti izleyen yaklaşık 24 saat içerisindeki çelişkili açıklamaların ve belirsizliğin ardından daha net bilgiler vererek, Yunus'u öldüren grubun, El Kaide uzantısı olduğu öne sürülen "Ubeyde İbn Cerrah Tugayı" olduğunu iddia etti.

Yunus, Muammer Kaddafi'nin iktidara geldiği 1969 darbesinde yer almış,  yıllarca rejim için çalışmış, Şubat ayında ise İçişleri Bakanı iken, muhaliflere katılarak komutanlıklarını üstlenmişti. Muhalif liderliğince cepheden alınarak Bingazi'ye getirilmesi emredilen Yunus, bu işle görevlendirilen kişilerce öldürülmüştü.

Adı açıklanmayan bir muhalif yetkili, grubun Yunus'u, İçişleri Bakanı iken yapmış olabileceği bazı şeylerden ötürü intikam amacıyla öldürmüş olabileceklerini söyledi.

Libya hükümet sözcüsü Musa İbrahim de, Yunus'un öldürülmesinden El Kaide'nin sorumlu olduğunu iddia etti.

Sözcü ayrıca, ülkenin batısında silahlı muhalif güçlerle çatışmalarda Çarşamba gününden beri toplam 190 muhalifin öldürüldüğünü kaydetti.

Muhalif güçler, ülkenin batısındaki dağlık kesimde başlattıkları saldırı sonucunda birçok küçük yerleşim birimini ele geçirdiklerini belirtiyor.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?