banner15

Libyalı Muhalif: İsrail'e de ihtiyacımız var

Libyalı muhaliflerin sözcülerinden Ahmed Şabani, başarıya ulaşmak için İsrail dahil, uluslararası camiaya ihtiyaç duyduklarını söyledi

Libyalı Muhalif: İsrail'e de ihtiyacımız var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya Muhalif hareketin sözcüsü Ahmed Şabani, İsrail dahil uluslararası camianın desteğine ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Haaretz'e konuşan Şabani, muhalif hareketin başarılı olması için İsrail'e ve uluslararası camianın desteğine ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Gazetenin 'Nasıl bir yardıma ihtiyaç duyuyorsunuz?' sorusuna Şabani, 'Kaddafi ailesinin zalim rejimini devirmek için uluslararası camianın nüfuzunu kullanmak istiyoruz.' cevabını verdi.

Şabani, Libya'da muhalif hareketin israil'i tanıyıp tanımayacağı sorusuna karşılık ise, 'Bu çok hassas bir soru ama asıl mesele, İsrail bizi tanıyacak mı?' dedi.

Şabani, El Kaide'nin muhalifleri desteklediği iddialarını da reddederek esasında Kaddafi'nin El Kaide ile ortak hareket ettiğini iddia etti.

Haaretz'in Libyalı isyancıların Mısır üzerinden Gazze'ye kaçak silah soktuğu iddialarını Şabani'ye sorması üzerine Şabani, o tarz kaçakçılık faaliyetlerinin farkında olduğunu, bunun sonlandıracağını söyledi.

Şabani son olarak, Libya'da demokrasiye geçebilmek için batılı devletlerin ve BM'nin desteğine ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Ahmed Şabani, 1969'da devrilen Libya Kralı'nın kabinesinden bir bakanın oğlu. Krallığın devrilmesi üzerine ailesi ile birlikte Londra'ya yerleşti. Uzun süre burada yaşayan Şabani, isyanın başladığı Şubat ayında Libya'ya döndü ve muhaliflerle birlikte hareket etti.Burada muhaliflerle ortak hareket eden Şabani, kısa bir süre sonra hayatının tehlikede olduğunu hissederek tekrar Londra'ya gitti ve muhaliflere desteğini buradan sürdürdü. Batı Medyasına Muhaliflerin sözcüsü olarak sayısız demeçler verdi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2011, 11:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
Siham
Siham - 8 yıl Önce

Vaziyet bundan ibaret. Denize düşen yılana sarılır derler. Bunlar İsrailden medet ummakla ne derece bir hata yaptıklarının farkında bile değiller. Hepsi bir zamanlar Libyadan rejimi eleştirdiği için dışarı sürülen ve abd tarafından tek tek bulunarak kendilerine muhalefet görevi verilen ödlek insanlar.Konuşmasını blseler böyle saçma sapan beynat vermezler. ABD yarın bunları görevden uzaklaştıracak

banner39

banner36

banner37

banner35