banner39

banner35

Libyalılar aşiret çatışmasına isyan etti

Libya'da aşiretler arasındaki çatışma başkent Trablus'da bir grup tarafından protesto edildi

Afrika 22.02.2012, 16:21 22.02.2012, 16:31
Libyalılar aşiret çatışmasına isyan etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya'nın başkenti Trablus'da bir grup, ülkenin güneyindeki Kufra kentinde rakip aşiretler arasında süren ve 100'den fazla kişinin hayatını kaybettiği çatışmaları protesto etti.

Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) Başkanlığı önünde toplanan grup, Libyalı yetkilileri, yaklaşık 10 gündür süren çatışmalara sessiz kalmakla suçladı.

Ellerinde ''Katliama son verilsin'' ve ''Çatışmaya hayır'' yazılı pankartlarla olayda hayatını kaybeden ve yaralananlara ait fotoğraflar bulunan grup, Libyalı yetkililerin olaya duyarlı olmasını istedi.

Grup adına açıklama yapan Ebubekir Salan, bölgede 4 gündür elektriğin olmadığını, hastane ve havaalanının hizmet veremediğini anlattı.

Kufra'da süren çatışmaların sona ermesi için Birleşmiş Milletler'in (BM) devreye girmesini isteyen Salan, ''Acilen o bölgedeki çatışmaların sona ermesini istiyoruz. Oraya yiyecek yardımı da yapılmalıdır'' dedi.

Grup, daha sonra dağıldı.

Bu arada Libya'nın Çad ve Sudan sınırı bölgesinde, Arap aşireti El Zeviya ile Afrikalı Tabu kabilesi arasındaki çatışmaların devam ettiği bildirildi.

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?