banner39

Libya'nın doğusunda Kral İdris bayrağı dalgalanıyor

İsyancılar bütün girişleri kontrol ederken, Libya'nın Kaddafi tarafından değiştirilen bayrağı da kaldırılmış. Sınır kapısında ve sınıra yakın Tobruk şehrinde her yere Kaddafi tarafından devrilen Kral İdris dönemindeki Libya bayrağı asılmış durumda.

Afrika 25.02.2011, 15:47 25.02.2011, 15:54
Libya'nın doğusunda Kral İdris bayrağı dalgalanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya'da Muammer Kaddafi karşıtı göstericiler, ülkenin doğusunda kontrolü neredeyse tamamen ele geçirdi. Mısır sınırındaki sınır kapılarında kontroller, sınır kapısında eli silahlı bekleyen muhalifler tarafından yapılıyor. İsyancılar bütün girişleri kontrol ederken, Libya'nın Kaddafi tarafından değiştirilen bayrağı da kaldırılmış. Sınır kapısında ve sınıra yakın Tobruk şehrinde her yere Kaddafi tarafından devrilen Kral İdris dönemindeki Libya bayrağı asılmış durumda.

Libya'nın doğusunda yer alan ve gösterilerin merkezi konumundaki Bingazi de tamamen göstericilerin eline geçmiş durumda. Ülkenin ikinci büyük şehri olan Bingazi'de yönetim boşluğunu doldurmak için muhalifler tarafından bir koalisyon kuruldu. Burada kurulan koalisyonun, göstericilerin kontrolü ele geçirdiği diğer şehirlere de örnek olabileceği belirtiliyor.

Şehirde yaşamı normale döndürmeye çalışan yeni kurulan komisyon, sokakların temizlenmesi, gıda ve yardım malzemelerinin dağıtılması ile güvenliğe kadar her işi üstlenmiş durumda.

Bingazi'deki koalisyon ayrıca yabancı petrol şirketlerine ve Kaddafi'ye bir mesaj göndererek, tek bir ulustan yana olduklarını bildirdi. 17 Şubat'ta kurulan komisyonun yargıçlarından olan Cemal Binnur, ayrıca petrol anlaşmalarının meşruiyetini kabul ettiklerini ilan etti.

Kaddafi yanlılarının ve onlar tarafından kullanılan silahların toplatıldığı belirtiliyor. Kaddafi yanlısı paralı askerlerin de şu an Bingazi'deki çeşitli hapishanelerde alıkoyuldukları aktarılıyor. Bingazi'deki olaylarda en az 250 kişi ölmüştü.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?