banner39

Libya'yı üçe bölme planı

Yunanistan, Mısır ve Portekiz'in Kaddafi'ye sunduğu öneride, Libya Osmanlı yönetimindeki gibi üç eyalete bölünüyor: Trablusgarp ve Fizan Kaddafi'ye, Bingazi bölgesindeki yerler ise muhaliflere bırakılıyor

Afrika 11.03.2011, 08:02 11.03.2011, 10:15
Libya'yı üçe bölme planı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Brüksel'de NATO ve Avrupa Birliği üyesi ülkeler Libya'nın geleceğini tartışırken, muhaliflere karşı ilerleyişini sürdüren Muammer Kaddafi'ye, batı dünyası tarafından bölme önerisi yapıldığı ileri sürüldü.

Sabah gazetesindeki haberde, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Mısır'da geçici yönetimi elinde bulunduran Yüksek Askeri Konsey Başkanı Mareşal Muhammed Hüseyin Tantavi ile Viyana'daki bazı Avrupalı diplomatlar tarafından Kaddafi'ye önceki gün iletilen öneri paketinde, Bingazi bölgesindeki isyancılara karşı ateşkes ilan etmesi durumunda Kaddafi güçlerinin üstünlük elde ettiği Trablusgarp ve Fizan bölgelerindeki isyancıların da silah bırakacağı belirtildi.

İsrail istihbaratına yakınlığı ile bilinen Debkafile sitesinin iddiasına göre, çarşamba günü aracılar Kaddafi'nin Osmanlı döneminde Fizan, Trablusgarp ve Sirenayka (Bingazi bölgesi) olarak üç vilayete ayrılan Libya'nın, Bingazi bölgesine hakim olan muhaliflere karşı "ateşkes" ilan etmesini rica etti. Bunun karşılığında ise Kaddafi'ye, Trablus ve Fizan'daki isyancıların silah bırakacağı, bu bölgelerde gösterilerini sona erdireceği ve isyancıların ellerinde bulunan bölgelerden petrol nakline de izin verecekleri sözü verildi.

Varılacak uzlaşmanın garantörlüğü ise Mısır ordusuna verildi. Yunan Başbakanı Papandreu'nun da Kaddafi'ye çeşitli güvenceler önerdiği belirtildi. Önceki gün Trablus'tan kalkan ve Yunanistan, Viyana ile Kahire'ye giden üç özel jetteki Kaddafi temsilcilerinin de bu önerileri Batılı muhataplarıyla görüştüğü ileri sürüldü.

GARANTÖR TANTAVİ

Debkafile'a göre, Kaddafi'ye yakın isimlerden General Abdül Rahman Bin Ali el Seyyid el Zavi, önceki gün Kahire'ye giderek bu planın detaylarını Tantavi ile müzakare etti. Viyana'dan Portekiz'e geçen Kaddafi temsilcisinin ise Dışişleri Bakanı Luis Amaado ile buluştuğu belirtildi. Debkafile sitesinin haberinde, "Kaynaklarımız Kaddafi'nin bu öneriyi kabul ettiğini belirtti. Viyana'daki taraflar Avusturya bankaları tarafından Libya'ya uygulanan bazı ticari sınırlamaların gevşetileceğini ve bankalarda dondurulan Libya'ya ait mal varlıkları ve hesapların da serbest bırakılacağını aktardı" denildi.

KADDAFİ'NİN ŞARTLARI

Görüşmelerin hâlâ başlangıç düzeyinde olduğu belirtilen haberde, Libyalı yetkililerin Batı dünyasından tek meşru rejim olarak "Kaddafi yönetimini" tanımalarını ve BM yaptırımlarını kaldırmalarını temel şart olarak ileri sürdükleri kaydedildi. Ancak dün, Fransa'nın Libya halkının yegane meşru temsilcisi olarak isyancı grupların oluşturduğu Libya Ulusal Geçiş Konseyi'ni tanıdığını açıklaması, Batı dünyası ile Kaddafi yönetimi arasında yürütülen görüşmelerin geleceği açısından pek de iyiye işaret etmediği yorumlarına yol açtı.

NATO'nun dün ayarıca Libya hava sahasını 24 saat izlemeye aldığını açıklaması da Kaddafi'ye ikinci darbe olarak yorumlandı. Ancak ABD, NATO ve AB'nin kararlı duruşu karşısında Kaddafi'nin "Osmanlı modeli"ni kabul edebileceği ve bazı şartlarında geri adım atabileceği belirtiliyor.

OBAMA'NIN DANIŞMANI DA AYNI SENARYOYU DİLE GETİRDİ

Obama'nın baş istihbarat danışmanı James Clapper da, Libya'nın yarı-özerk üç küçük devlet olarak bölünebileceğini öngördüğünü söylemişti.

Clapper, senatoda yaptığı açıklamada, Kaddafi'nin iktidar mücadelesini kazanacağını tahmin ettiğini açıkladı. Libya liderine bağlı güçlerin silah ve eğitim üstünlüğüne sahip olduğunu ve uzun sürecek bir mücadeleyi kazanmalarının muhtemel olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?