banner39

banner35

Liderler anlaştı: Somali'de meclis seçimleri 25 Şubat'a kadar bitecek

Doğu Afrika ülkesi Somali'de Başbakan Muhammed Hüseyin Roble ve eyalet başkanları, meclis seçimlerinin 25 Şubat'a kadar tamamlanması konusunda mutabakata vardı.

Afrika 10.01.2022, 10:27
Liderler anlaştı: Somali'de meclis seçimleri 25 Şubat'a kadar bitecek

Başbakan Roble ve eyalet başkanları tarafından yaklaşık bir haftadır süren görüşmeler sonrası seçim süreciyle ilgili ortak yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, meclis seçimlerinin 25 Şubat'a kadar tamamlanması noktasında Başbakan Roble ve eyalet başkanlarının anlaşmaya vardığı bilgisi paylaşıldı.

Seçimlerin, açık ve şeffaf şekilde yürütülebilmesi için medya ve bağımsız gözlemciler tarafından takip edileceği vurgulandı.

Somali'de cumhurbaşkanlığı seçiminin 2021 başında yapılamaması nedeniyle Başbakan Roble ile Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu arasında siyasi kriz yaşanıyor.

Fermacu, Roble'yi ülkeyi yönetememekle suçlarken Başbakan Roble ise Cumhurbaşkanı'nın seçimleri kasıtlı ertelediğini savunuyor.

Cumhurbaşkanı Fermacu, Başbakan Roble ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Abas Amin Ali'yi "yolsuzluk" ve "kamu malını kötüye kullanma" suçlamasıyla 27 Aralık 2021'de açığa almıştı.

Somali'de Cumhurbaşkanı Fermacu tarafından yetkileri askıya alınan Başbakan Roble liderliğinde toplanan Bakanlar Kurulu ise bu adımı "darbe girişimi" olarak değerlendirerek kınamıştı.

2004'te oluşturulan meclis sistemi, ülkenin 4 büyük kabilesi ve küçük kabilelerin temsil edildiği "4,5 sistemine" göre yönetiliyor. Kabile yapısına uygun sistemle yönetilen ülkede, 4 büyük kabile eşit sayıda, diğer kabileler ise bunun yarısı oranında kendi seçtiği vekilleri meclise gönderiyor.

Seçilen meclis üyeleri de hem meclis başkanını hem de yeni cumhurbaşkanını belirliyor.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?