banner39

Los Angeles Times Sudan Askeri Geçiş Meclisi’ni sert uyardı

Los Angeles Times gazetesi Sudan’da yaşanan siyasi çekişmeler ve anlaşmazlıklar konusunda Sudan Hükümetini uyararak çekişmelerin ve siyasi istikrarsızlığın bölgede ve özellikle de Mısır ve Etiyopya’da yaşanan göç hareketlerine ve Afrika’da faaliyet gösteren DAEŞ ve El-Kaide’nin bölgede güçlenmesine sebep olacağını aktardı. 

Afrika 12.05.2019, 17:58 13.05.2019, 10:54
Los Angeles Times Sudan Askeri Geçiş Meclisi’ni sert uyardı

Sudan'da yaşanan siyasi çekişmeler ve istikrarsızlığın yeni askeri darbelere ve iç savaşa neden olabileceğini söyleyen Los Angeles Times gazetesi Sudan Askeri Geçiş Meclisi’ni de sert bir dille uyardı. 

Bölgede yaşanan istikrarsızlığa dikkat çeken haberde Sudan’ın son dönemlerde yaşanan sıkıntılar ve terörle mücadele konusunda oldukça başarılı bir sınav verdiğini ve gelişme kaydettiği dile getirildi. Ancak darbe sonrasında yaşanan çekişmeler ve çatışmalara bir çözüm bulunamazsa bu kazanımların hepsini kaybedebileceğine dikkat çekti.

Sudan’ın istikrarsızlığı ve olası bir iç savaş bölgeyi tehlikeye atacaktır. Bu tehlikelerden en önemlisi ise yaklaşık (101.2) milyon nüfusu olan ve Libya ile sınırda gerilim yaşayan Mısır'a baskılar uygulamak, ekonomik durgunluk, bununla birlikte Etiyopya’da, Somali’de, Nijerya’da ve Kamerun’da siyasi çatışma ve güvenlik zafiyeti ve iktisadi durgunluklar baş gösterecektir.

Bütün bunlar Afrika'daki DAEŞ’ in bölgede etkinliğini artırmasına uygun zemin oluşturabilir. Sudan’ın çökmesi durumunda Afrika Bölgesi’nde beklenen etkisi Suriye’deki savaşın etkisinden daha az değildir.

Gazete Washington’un Afrika’ya yönelik uyguladığı siyaseti de eleştirerek şunları söyledi; Amerika yönetimi destek vermesi gereken en kritik zamanda Afrika’yı gözden çıkartmış, henüz üzerinden on beş yıl bile geçmemiş Arap Baharı yeniden oluşmaya başladı. Şayet bölgedeki istikrarsızlık daha kötü boyutlara ulaşırsa El-Kaide ve DAEŞ  Afrika'daki bu istikrarsızlığı kullanacak ve bölgede daha da güçlenecektir. 

Kaynak: sudanakhbar.com, Los Angeles Times

Dünya Bülteni için derleyen: Recep Altıngöller

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?