banner39

'Macron'un da Afrika politikası pek farklı olmayacak'

Afrikalı uzmanlar, Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Afrika'da izleyeceği politikanın, önceki Fransız liderlerden pek farklı olmayacağını düşünüyor

Afrika 10.05.2017, 11:07 10.05.2017, 11:07
'Macron'un da Afrika politikası pek farklı olmayacak'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bazı uzmanlar, Fransa'daki Afrikalıların umudu olan Macron'un Afrika-Fransa ilişkilerine yeni bir şey getirmeyeceğini, sadece kendinden önceki liderlerin "sömürge" politikasını devam ettireceğini belirtiyor.

Fransız-Nijer ilişkileri uzmanı ve gazeteci Nijerli İbrahim Hamidu,  "Macron, bir önceki sisteme bağlı kalıp hiçbir değişime başvurmayacak. Yani Fransa, eski sömürge ülkelerini yönetmeye ve soymaya devam edecek." diye konuştu.

Nijerli ekonomi uzmanı Abarchi Magalma da Macron'un Cumhurbaşkanı olmasının, Afrika-Fransa ilişkilerine yeni şeyler katmayacağını dile getirerek, Afrikalıların kendi kaderlerini belirlemek zorunda olduklarına işaret etti.

"SÖMÜRÜLMÜŞ OLAN AFRİKA ÜLKELERİ, ÇİN VE TÜRKİYE GİBİ ÜLKELERİ ÖRNEK ALMALI"

Magalma, "Özellikle sömürülmüş olan Afrika ülkeleri, Çin ve Türkiye gibi çeşitli alanlarda Fransa ile rekabet edebilen ve kalkınma stratejileri oluşturmayı başaran ülkeleri örnek almalı." değerlendirmesinde bulundu.

SENEGALLİLER BOŞUNA SEVİNİYOR

Senegalli siyaset bilimci Abdu Khadre Lo ise Macron'un seçilmesiyle Senegal'de bayram havasının hakim olduğunu ve Senegallilerin boşuna sevindiğini dile getirerek, "Yeni Fransız Cumhurbaşkanı'nın Afrika için yeni bir program oluşturma ihtimalini düşünmeye bile gerek yok." ifadesini kullandı.

Lo, "Macron, selefleri gibi Afrika'nın zenginliklerinden faydalanmanın dışında başka bir politika izlemeyecek. Kıtadaki Fransız şirketlerin çıkarlarını korumak için elinden geleni yapacak." ifadesini kullandı.

Senegalli ekonomi uzmanı Felwine Sarr da söz konusu düzeni değiştirmenin ve sömürge kalıntılarını yok etmenin Afrikalıların elinde olduğunu vurguladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?