banner15

Madende altın bulamayana para da yok

Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki madenlerde ilkel yöntemlerle çalıştırılan işçiler, para kazanmak için altın bulmak zorunda

Madende altın bulamayana para da yok

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Orta Afrika Cumhuriyeti’nin güneyindeki Bambari kenti yakınlarında yer alan ve ülkenin önemli altın madenlerinden biri olarak kabul edilen Ndassima, Müslümanların oluşturduğu Seleka grubunun kontrolü altında bulunuyor.

Başkent Bangui'nin yaklaşık 400 kilometre doğusundaki Bambari kenti yakınında yer alan maden, bağımsız altın arayıcılar tarafından işletiliyor.

Madene gitmek için Bambari'deki Seleka komutanlarından izin almak gerekiyor.

Madenin işletmesi, 2002'de Kanada şirketi Axmin'e bağlı Aurafrique'e verilmişti. 2010'da 25 yıl daha işletme izni alan şirket, Seleka'nın 23 Aralık 2012'de Bambari'ye girmesiyle projeden çekilmek zorunda kalmıştı.

İşçiler, o günden bu yana kol demirleri, kürek, kova ve leğenlerle altın çıkarmak için çalışıyor. Yüzlerce işçinin çalıştığı maden, yerin 60 metre kadar altında bulunuyor.

BULUNAN ALTIN KARŞILIĞI PARA ÖDENİYOR

"İmparator Bokassa" lakaplı maden işçisi, sürekli ağrı kesici kullandıklarına işaret ederek "Patron bir yer gösteriyor, biz de kazıyoruz. Bulunan altın karşılığında para ödüyorlar" dedi.

Mayıs ayından bu yana Seleka'nın silahlı kanadının merkezi konumundaki Bambari, Hristiyan Anti-balaka grubu ile gerginliğin tırmanmasından ardından birçok şiddet eylemine sahne oldu.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2014, 16:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48