banner39

Makoko Haritalaması: Veriler Nijerya'nın resmi olmayan yerleşimlerini meşrulaştırmaya nasıl yardımcı olabilir?

“Yeni harita, umarım Makoko hakkında yeni bir sohbeti zorlayacak. [Gelişimi] ve toplumu yıkmak ve orada yaşayan binlerce kişiyi tahliye etmek için bir plan var, yıkıcı olacak ”

Afrika 17.05.2020, 10:30 17.05.2020, 13:37
Makoko Haritalaması: Veriler Nijerya'nın resmi olmayan yerleşimlerini meşrulaştırmaya nasıl yardımcı olabilir?

Oluwatosin Adeshokan

21 Ocak'ta Shedrach Zunze, Nijerya'nın en büyük şehrinin kıyısındaki Lagos Lagünü'nün küçük koridoru Tarkwa Körfezi'ndeki evinde silah sesleriyle uyandı. Komşu ada topluluklarında koyuna giren Nijerya donanmasının sesi,  iki saat içinde ayrılmalarını emretti . Donanma Komutanı Thomas Otuji'ye göre,  AFP'ye yaptığı açıklamada , tahliye, bu topluluklardan geçen boru hatları boyunca petrol hırsızlığıyla mücadele etmekti.

Bu, Geliştirme için Alan Verileri serimizin bir parçasıdır

Pratik yollarla, uydu verilerinin geliştirme profesyonellerinin çalışmalarına destek olmak ve çalışanlara yardım etmek için kullanılabilir.

Zunze, “Hükümet bizi evlerimizden çıkarmaya gelirse, bize bir hafta veya ay vereceğini ve yer değiştirme hakkında konuşacağımızı umduk” dedi. Ancak, uyarılmadan,  4.500'den fazla  Tarkwa Körfezi sakinleri bir gecede evsiz kaldı.

Birkaç saat sonra, Zunze ve karısı, gece için barınak bulmak için yaklaşık 300.000 sakinine ev sahipliği yapan yakındaki Makoko'ya gitti; yüzlerce kişi Lagos ticaret bölgesinin yanında CMS köprüsünün altında uyudu. Makoko'daki beş şefden Şef Victor Panke'ye göre, topluluk düzenli olarak yerinden edilmiş insanlara sığınak sağlıyor.

Panke, “Hükümet herhangi bir kıyı cemaatini yıktığında veya tahliye ettiğinde, eski sakinlerin çoğu buraya güvenli bir sığınak aramaya geliyor” dedi.

Bugün Makoko, şehirde hala ayakta duran 20'den az topluluktan biri. Ancak mevcut dijital haritalarda, bu Lagos sahil toplulukları gerçek formlarında mevcut değildir. Bunun yerine, sadece beyaz bir blokla temsil edilirler. Topluluğun çeşitli su yolları işaretsizdir, bu da insan faaliyetlerini tahmin etmeyi zorlaştırır. Bu, gelecekteki gelişimi planlamayı zorlaştırır. Ve kentsel kalkınma uzmanları veya potansiyel yabancı yatırımcılar için, bu alanlar ıssız görünmek ve devralınmayı planlamak için yerel bir topluluk olmadan ıssız görünebilir.

Makoko'yu, Eylül 2019'da Afrika STK Yasası tarafından İnsani OpenStreetMap Ekibi ile ortak olarak başlatılan dijital haritaya yerleştirme projesi, bu boşlukları doldurmayı ve Makoko ve diğer kıyı topluluklarına dahil olmayı hedefliyor.

Bir önleme stratejisi olarak haritalama

Hükümetin  Lagos'taki kıyı topluluklarını zorla tahliye ettiği bu ilk kez değil . Uluslararası Af Örgütü  daha önce bu tür tahliyelerin “uluslararası hukuka aykırı” olduğunu ve toplulukların “devletin kentsel planlama başarısızlıkları nedeniyle cezalandırıldığını” bildirmiştir.  Gecekondu yerleşim yerlerinde yaşayan Nijerya'nın kentsel sakinlerinin nüfusunda önemli ölçüde bir düşüş olsa da 1990 yılından bu yana , yarısından fazlası  bu topluluklarda hala canlı olduğu biliniyor.


Sahra altı Afrika'ya kıyasla gecekondularda yaşayan Nijerya'nın kentsel nüfusunun yüzdesi.

2012'de hükümetin   Makoko sakinlerini tahliye etmek için 72 saatlik bir bildirimde bulunduğu bildirildi. Yetkililer  , raporlara göre , anlaşmanın " çevresel sıkıntı, güvenlik riski ve kıyının ekonomik ve kazançlı kullanımı için bir engel" oluşturduğunu ve "megakent statüsünü" baltaladığını iddia etti.


Şimdi, bölgedeki Ocak tahliyelerinin ardından, Makoko sakinleri bir sonraki olacaklardan bir kez daha korkuyorlar.

Haritalama projesi için Code For Africa'da proje lideri John Eromosele, haritaların hükümetle Makoko ve şehir olarak meşruiyeti hakkında çok fazla potansiyele sahip bir yer olarak konuşmayı değiştirmeye yardımcı olduğunu söylüyor.

Toplumu haritalamak için, STK gençleri topluluğun havadan görüntülerini yakalamak ve cep telefonlarındaki açık kaynaklı bir uygulamaya harita koordinatlarını girmek, topluluktaki yolları ve ilgi noktalarını belirlemek için pilot uçağı eğitti.

Eromosele, “Haritalar bölgesel planlama ve Makoko'daki nüfus yoğunluğunu belirlemeye yardımcı olmak için de faydalıdır.” Diyen Eromosele, projenin kalkınma planlaması için ihtiyaç duydukları verileri sağlayarak hükümetin ve politika yapıcıların çalışmalarını azaltmaya yardımcı olduğunu da sözlerine ekledi. Makoko'da hiçbir zaman nüfus sayımı yapılmadığından, hükümetin Lagos'taki diğer kıyı toplulukları gibi Makoko sakinlerinin yüksek konut konutları için evlerini boşaltmasını önermesinin çok kolay olduğunu açıkladı.

Ancak güncel haritalarla donanmış, “Gelecekteki planlama için Makoko'da mevcut olan evlerin kalitesi ve türlerine ilişkin verilerin yanı sıra nüfus verilerinin bir tahmini olacak” dedi.

Panke haritaların potansiyel olarak olumlu bir etkisi olabileceğini kabul etti. Topluluğun şu anda kendini yönettiğini ve işlettiğini söyledi: Makoko'da devlet okulları veya hastaneleri yok ve şebekeye bağlı değiller - elektriği olan herkesin bir jeneratörü var. Güncellenmiş haritalar, hükümet ve enerji ajanslarının veya şirketlerin Makoko'yu Lagos'un geri kalanına bağlamasını sağlayacak.

Lagos - ve Makoko için Megacity planları

Makoko gibi gecekondu mahalleleri Lagos'un “megakent” olarak vizyonunun bir parçası değildir ve çekmek istediği yatırımı ölçmezler. Ancak bu vizyon Nijerya'daki gerçekle çelişiyor: bu topluluklar lüks mülklere  yol açmak için yıkılırken , nüfusun yarısından fazlası günde 1,50 doların altında yaşıyor ve Lagos sakinlerinin çoğunluğu  şu anda çok katlı evleri karşılayamıyor manzarası. 

Uzmanlar, hastalık yayılımını izlemek ve sağlık boşluklarını tıkamak için veri haritalama anahtarı diyor

Doğru ve ayrıntılı haritalama yeteneği, ihtiyacı olan kişilere tıbbi yardım almak için çok önemlidir. Devex, dünya evrensel sağlık kapsamı elde etmeye çalışırken uyduların veri boşluklarını nasıl ele aldığını inceliyor.

Makoko'nun Lagos'un entegre bir parçası olmasına yardımcı olmak için kentsel gelişim ve altyapı danışmanlığı Arktik Altyapı proje direktörü Lookman Oshodi, 2012 yılında bir gönüllü ekibini, uygun fiyatlı konut ve çoklu altyapı hedefleyen bir Makoko / Iwaya Waterfront Rejenerasyon Planı oluşturmaya yönlendirdi. topluluk.

Arktik Altyapı proje direktörü Lookman Oshodi “Makoko'ya tek bir şehir olarak baktık ve sorunlarının birçoğunu bütünsel olarak aldık… sağlık, enerji üretimi ve dağıtımı, sanitasyon ve hatta konut kalitesi sorunları ve hükümetin karşılaştığı sorunları çözen ve önerdiği bir belge oluşturduk. iyileştirmeler, ”dedi .

“Ama çalışmalarımızı dayandıracak bir harita yoktu. Bu yeni haritalama projesi, ilerlememizi izlemek ve neyi iyileştirebileceğimizi görmek için planlarımızı gerçek hayattaki bir kontrol paneline daha iyi yerleştiriyor. ”

Bir Buckminster Fuller Ödülü finalisti olan plan, Makoko'nun estetiğine hitap ederken, toplulukta yaşayan insanlar için uygun fiyatlı tutuyor. Planın çok amaçlı doğası, onu Lagos ve dünya çapında hala ayakta duran diğer kıyı toplulukları için potansiyel bir model haline getiriyor.

Ancak plan 2014'te sunulduğundan beri hiçbir şey yapılmadı, dedi Oshodi. Bununla birlikte, kıyı topluluklarını tahliye etmek için her yeni girişimde bulunulduğunda, planın hükümeti dizginlemeye yardımcı olduğunu ekliyor.

“Hükümetin topluluğu tahliye etmesi durumunda, insanlar hükümete planın neden test edilmediğini sorabilir” dedi.

Artık haritalar topluluk için ekstra mühimmat ve varlığı dijital haritalardaki varlığıyla meşrulaştırılıyor.

“Yeni harita, umarım Makoko hakkında yeni bir sohbeti zorlayacak. [Gelişimi] ve toplumu yıkmak ve orada yaşayan binlerce kişiyi tahliye etmek için bir plan var, yıkıcı olacak ”dedi.

“Haritalar, Makoko'nun gelişimi ve potansiyeli hakkındaki sohbeti yeniden başlatmaya yardımcı olabilir” dedi. Makoko, Lagos şehri için son derece önemli, diye ekledi, çünkü diğer ve yıkılmış diğer kıyı toplulukları, iklim değişikliği ve yükselen deniz seviyelerinin etkileri ile kıyıdaki Lagos'un geri kalanından daha uygun.


“Yıllar geçtikçe, bu topluluklar sel ve su seviyesindeki değişikliklerle başa çıkmak için adapte olmak ve gelişmek zorunda kaldı” dedi.

Topluluk çapında destek

Sıkı sıkıya bağlı topluluk, alanlarındaki harici oyunculara karşı dikkatli olsa da, Makoko'nun beş şefi gemide ve bu fikri sakinlere sattı. Panke, "Hükümetin bizi tahliye etmesini engellemek için her şeyi yapabilirsek, yapacağız." Dedi.

Code for Africa's Eromosele'e göre Makoko haritaları sadece başlangıç. “Diğer sahil topluluklarına taşınmayı umuyoruz. Harita teknolojisi çevrimiçidir ve açık kaynaklıdır. Daha fazla insanın topluluklarına katılmaya ve dijitalleştirmeye karar vermesini umuyoruz. ”

Zunze için haritalama projesi bir yaşam çizgisi. “Makoko halkı bizi içeri aldı ve daha kalıcı bir alan için bize yardım ediyor. Makoko'nun çalışmasını umuyoruz, çünkü buradan başka bir hayat bilmeyen çok insan var ”dedi.

Bu hikaye için raporlama Pulitzer Kriz Raporlama Merkezi tarafından desteklenmiştir. 


Oluwatosin Adeshokan, Batı Afrika'da kalkınma, çatışma, finans ve aradaki her şey hakkında yazan serbest bir gazetecidir.

Kaynak: devex.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?