banner39

Malavi'de Çeçova meali Kur'an-ı Kerim dağıtıldı

Türkiye Diyanet Vakfı , "Hediyem Kur'an Olsun" projesi kapsamında, Malavi'de yaşayan Müslümanlara Chichewa (Çeçova) dilinde hazırlanan mealli Kur'an-ı Kerim hediye etti

Afrika 02.12.2018, 11:45 02.12.2018, 12:42
Malavi'de Çeçova meali Kur'an-ı Kerim dağıtıldı

Afrikadaki Müslümanlara yerel dilde hazırlanan Kuran-ı Kerim hediye edildi

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Kur'an-ı Kerim'in evrensel mesajının tüm insanlığa ulaşması için başlatılan "Hediyem Kur'an Olsun" projesi kapsamında hayırseverlerin hediye ettiği Kur'an-ı Kerim'ler ihtiyaç sahibi Müslümanlara ulaştırılıyor.

Bölge Müslümanlarının talebi üzerine TDV'nin hazırladığı 5 bin Chichewa (Çeçova) mealli Kur'an-ı Kerim, ilk olarak Malavi'de dağıtılmaya başlandı.

Gelecek günlerde Mozambik, Zimbabwe ve Angola gibi ülkelerde yaşayan Müslümanlara da ulaştırılacak.

"Hediyem Kur'an Olsun" projesi kapsamında, Kur'an-ı Kerim'e ihtiyaç duyulan bölgelerde yaşayan Müslümanların talebi üzerine şu ana kadar 24 farklı evrensel ve yerel dilde mealli Kur'anı Kerim hazırlandı.

Sadece belli bölgelerde konuşulan yerel dillerin de yer aldığı çeviriler arasında Sri Lanka'da konuşulan Tamilce, Etiyopya'da konuşulan Amherice, Afganistan’da konuşulan Darice, Afrika’nın güney bölgelerinde konuşulan Chichewa (Çeçova) dili var.

"Hediyem Kur'an Olsun" projesi kapsamında, bugüne kadar hayırseverlerce 1 milyon 28 bin 281 Kur'an-ı Kerim hediye edildi. 24 dilde hazırlanan mealli Kur'an-ı Kerim, Asya, Afrika, Balkanlar, Güney Amerika ve Pasifik Asya'daki 61 ülkede yaşayan Müslümanlara dağıtıldı.

Yurt içinde ise imam hatip liseleri ile diğer okullar, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, öğrenci yurtları, cezaevleri, hastaneler, kursları ve ihtiyaç duyulan birçok noktaya ulaştırıldı.

Türkiye'de 217 bin 827 ve yurt dışında 449 bin 900 olmak üzere toplam 667 bin 727 mealli Kur'an-Kerim hediye edildi.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?