banner39

Malavi Devlet Başkanı'nın öldüğü doğrulandı

Devlet radyosu Malavi Devlet Başkanı Bingu wa Mutharika’nın 78 yaşında kalp krizinden öldüğünü doğruladı

Afrika 07.04.2012, 12:39 07.04.2012, 12:54
Malavi Devlet Başkanı'nın öldüğü doğrulandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Malavi Devlet Başkanı’nın öldüğü devlet radyosu tarafından doğrulandı. Radyo, Devlet Başkanı Mutharika'nın 78 yaşında klap krizinden öldüğünü açıkladı.

Mutharika geçen Perşembe  evinde düşerek rahatsızlandığı için başkent Lilongwe’deki devlet hastanesine kaldırılmıştı.

Cuma sabahı hastaneden elde edilen bilgiler, kalp krizi sonucunda öldüğü duyurulmuş, fakat hükümet kaynakları Devlet Başkanının ölmediğini, durumunun ciddiyetini koruduğunu bildirmişti.

Mutharika 2004’de devlet başkanlığını seçildi ve 2009’da ikinci kez devlet başkanlığı seçimlerini kazandı.

Devlet başkanlığının ilk dönemlerinde uyguladığı tarım ve gıda politikaları ile Malavi’yi Afrika ülkeleri için model ülke yapmayı başaran Mutharika, geçen Temmuz’da yiyecek fiyatlarının aşırı yükselmesi sonucu eleştirilmiş, Malavi’nin bir çok şehrinde devlet başkanı karşıtı gösteriler gerçekleşmişti. Hükümet karşıtı gösterilerde güvenlik kuvvetlerinin orantısız güç kullanması sonucu 19 gösterici hayatını kaybetmişti.

Ekonmist olan Mutharika Dünya Bankası Malavi temsilcisi olarak çalışırken eski devlet başkanı Bakili Maluzi tarafından Ekonomi Bakanı olarak atanmıştı. Ekonomi bakanlığı döneminde Dünya Bankası’ndan alınan kredilerle tarım ve sanayi alanlarında önemli yatırımlar gerçekleştirilmişti.

2004’te Maluzi’nin devlet başkanlığından ayrılması sonucu yapılan seçimlerde Demokratik Kalkınma Partisi’nin adayı olarak girdiği seçimleri büyük oy farkıyla kazanmıştı. Muhalefet, Mutharika’nın Batılı ülkelerin adamı olmakla suçluyor devleti diktatörce yönettiğini iddia ediyordu.

 

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?